Cesta: Novinky / PPK 7/2020 vychází 16. března


PPK 7/2020 vychází 16. 3. 2020

Hlavním tématem tohoto vydání jsou e-knihy a jejich čtečky. Najdete tu také tipy na výbavu pro používání chytrého telefonu nebo tabletu v autě a rady pro zájemce o programování. V rubrice Jak na to jsou mimo jiné návody na hromadné přejmenování a úpravy fotografií v počítači a na vytváření nestandardních grafů v Excelu.

E-knihy a jejich čtečky

Knížky v elektronické podobě lze číst na displeji elektronické čtečky, ale i prostřednictvím tabletu nebo chytrého telefonu. Do paměti takového zařízení se vejde celá knihovna, aniž by se jeho hmotnost zvýšila o jediný gram. My vás seznámíme s výhodami a nevýhodami různých typů čtecích zařízení a různých formátů e-knih a dozvíte se i to, kde lze elektronické knížky získat – řadu zajímavých titulů si můžete legálně zdarma stáhnout z internetu. Najdete tu i tipy na konkrétní modely čteček a na mobilní aplikace určené pro čtení e-knih na displeji chytrého telefonu nebo tabletu.

Chytré auto a mobil v autě

Různá „chytrá“ zařízení jsou stále častější nejen v domácnosti, ale i v autech. Seznámíme vás s některými možnostmi, jak výbava moderních automobilů spolupracuje s mobilními telefony. Při koupi nového vozu je u všech značek už téměř samozřejmostí podpora pro aplikace Apple CarPlay a Google Auto. Co tyto systémy umožňují a zda má vůbec smysl se jimi v autě zabývat, popíšeme v našem článku. Tyto systémy navíc nejsou určeny jen pro nejnovější modely, ale zájemci si je mohou dodatečně doinstalovat i do vozů starších.

Začínáme programovat

Nabídneme vám úvod do problematiky programování a tvorby aplikací a seznámíme vás s jednoduše použitelnými vývojářskými nástroji a s nástroji pro výuku programování formou hry.

Přiložené cédéčko

Hlavním tématem přiloženého cédéčka je rubrika „Čtečky a tvorba e-knih“, obsahující výběr nejlepších bezplatných programů pro čtení elektronických knih na monitoru počítače a praktické nástroje pro jejich tvorbu a katalogizaci. Jako bonus vám nabízíme výběr elektronických knih z fondu Městské knihovny v Praze. Najdete zde díla klasiků české i světové literatury, jako jsou např. bratři Čapkové, Jaroslav Hašek, Karel Poláček, Jack London, Arthur Conan Doyle a Jules Verne. E-knihy jsou na cédéčku ve formátech vhodných pro všechny typy čteček elektronických knih.