Cesta: Novinky / PPK 6/2019 vychází 4. března


PPK 6/2019 vychází 4. 3. 2019

Hlavním tématem tohoto vydání jsou tipy na nejlepší bezplatné programy pro PC s operačním systémem MS Windows. Najdete tu také recenze levných barevných inkoustových tiskáren a rady, jak posílat fotografie z telefonu a jak uspořádat počítačové pracoviště, aby vás nebolela záda ani ruce a abyste si neničili zrak. V rubrice Jak na to jsou mimo jiné návody na použití bonusových programů z elektronické přílohy a také návod na to, jak v tabulkovém procesoru MS Excel snadno vytvořit graf.

Nejlepší bezplatné programy

Poradíme vám, jak si (nový) počítač vybavit bezplatným softwarem. Nabídneme vám tipy na užitečné programy, které by neměly v domácím počítači chybět, ale které přitom nijak nezatíží rodinný rozpočet. Doporučíme vám vhodné aplikace pro práci s internetem a pro komunikaci, kancelářské programy, nástroje na zpracování a přehrávání hudby, videa a fotografií a také hry.

Tiskárny na doma

V domácnostech patří mezi nezbytné počítačové periferie tiskárna. Zejména jsou-li doma školáci, je tisk různých referátů či obrázků a fotografií nezbytný. V tomto vydání představujeme dvě cenově dostupné barevné inkoustové tiskárny, vhodné do domácí kanceláře.

Posíláme fotky z mobilu

Chytrý telefon slouží nejen k telefonování a k posílání textových zpráv, ale většina uživatelů jeho prostřednictvím také pořizuje fotografie a videa. Výhodou telefonu je to, že pořízené záběry lze hned (přes internet) s někým sdílet nebo je zveřejnit. Zároveň je vhodné zajistit zálohování snímků, aby o ně uživatel v případě ztráty nebo rozbití telefonu nepřišel. Toto téma věnujeme posílání a sdílení fotografií a videozáznamů pořízených telefonem.

Přiložené cédéčko

Na PPK CD najdete jako bonus plnou verzi populárního vypalovacího programu Ashampoo Burning Studio 2019. Kromě standardního vypalování dat na všemožná optická média lze pomocí programu také ripovat audio CD, nebo naopak hudební cédéčka vytvářet. Program zahrnuje nástroj pro tvorbu filmových disků, nástroj pro práci s obrazy disku a s přepisovatelnými médii, jakož i funkce pro tvorbu disků s autostartem a disků spouštěcích (tzv. bootovacích). Užitečná je i funkce pro zálohování dat, funkce pro jejich obnovu z vytvořených záloh a funkce pro vytvoření upravené kopie disku. Dalším bonusem je Plex Media Center – multimediální centrum pro přehrávání hudby a videa, pro prohlížení fotografií a pro sledování TV. Program si poradí i s přehráváním multimédií ze síťových disků a ze zařízení ve vaší domácí síti a podporuje všechny nejpoužívanější multimediální formáty. K dispozici je také aplikace Plex, určená pro mobilní zařízení s operačním systémem Android i pro zařízení s iOS. Lze ji ovládat prostřednictvím mobilu a přímo na displeji mobilního zařízení je možné sledovat filmy a přehrávat hudbu z knihovny Plex Media Centra. Hlavním tématem cédéčka je rubrika „Nejlepší bezplatné programy“, ve které najdete pečlivě vybranou sbírku těch nejlepších zdarma dostupných aplikací a nástrojů.