Cesta: Novinky / PPK 17/2018 vychází 20. srpna


PPK 17/2018 vychází 20. 8. 2018

Hlavním tématem tohoto vydání jsou notebooky. Připravili jsme pro vás výsledky testů dvaceti aktuálních modelů s cenami v rozmezí od 7 700 Kč do 28 400 Kč a rady pro výběr vhodného notebooku. Najdete tu také rady týkající se anonymního brouzdání v internetu a tipy na příslušenství k telefonu, které využijete při natáčení videa mobilem. Dočtete se také o tom, jak využít elektronický čip, kterým jsou vybaveny nové občanské průkazy. V rubrice Jak na to jsou mimo jiné návody na to, jak v domácím počítači zprovoznit multimediální centrum Plex a jak vyrobit vlastní školní rozvrh hodin.

Notebooky nejen do školy

Počítač se stal víceméně nezbytnou školní pomůckou, a tak se před začátkem nového školního roku řada rodičů zamýšlí nad nákupem nějakého toho notebooku, vhodného pro většího školáka nebo pro studenta. V aktuálním vydání proto najdete přehled přenosných počítačů s operačním systémem Windows vhodných právě pro tyto účely. Přidáme i praktické rady, jak vybrat ten správný model.

Občanka s čipem

Všechny české občanské průkazy vydané od začátku letošního července jsou opatřeny kontaktním elektronickým čipem. Zároveň byla spuštěna webová služba veřejné správy, tzv. portál občana. Co to přináší občanům?

Natáčíme video mobilem

Mobilní telefony dokáží v určitém ohledu zastoupit fotoaparáty i kamery. Lze jimi totiž nejen pořizovat statické snímky, ale i natáčet video. Kdo se rozhodne pořizovat pohyblivé snímky právě prostřednictvím mobilního telefonu, měl by se držet několika jednoduchých pravidel, aby výsledek stál za to. V rámci tohoto tématu najdete rady a informace týkající se natáčení videa mobilním telefonem.

Anonymita na internetu

Krádeže osobních údajů, falešné uživatelské profily, kyberšikana apod., i to je realita současného internetu. Dodržováním několika základních pravidel se však lze všem těmto nešvarům úspěšně bránit. V PPK 17/2018 jsme se zaměřili na to, proč, jak a kde být na internetu raději anonymní. Nabídneme i tipy na nástroje a služby, které vám pomohou ochránit soukromí.

Přiložený CD-ROM

Na CD najdete jako bonus plnou verzi programu Ashampoo UnInstaller, který z počítače odstraní všechny nepotřebné aplikace a uklidí po nich všechny pozůstatky (na disku i v registru). Programy používané v rámci Windows nechávají po sobě – a to i poté, co je odinstalujete – mnoho zbytečných dat na disku, nepotřebných záznamů v registru a zástupců nebo změn v nastavení operačního systému. UnInstaller vám pomůže s kompletním odinstalováním programů a s navrácením Windows do stavu před jejich instalací. Dalším bonusem je Plex Media Center – multimediální centrum pro přehrávání hudby, videa, prohlížení fotografií a pro sledování TV. Program si poradí i s přehráváním multimédií ze síťových disků a dalších zařízení ve vaší domácí síti a podporuje všechny nejpoužívanější multimediální formáty. K dispozici je také aplikace Plex pro iPhony, iPady a telefony s operačním systémem Android. Lze ji ovládat prostřednictvím mobilu a přímo na displeji mobilního zařízení je možné sledovat filmy a přehrávat hudbu z knihovny Plex Media Centra. Hlavním tématem cédéčka je rubrika „Doplňky pro Windows“, ve které najdete pečlivě vybranou sbírku těch nejlepších bezplatných nástrojů určených k optimalizaci, přizpůsobení a vylepšení operačního systému Windows.

Seznam programů umístěných na CD najdete zde.