Cesta: Novinky / PPK 15/2019 vychází 8. července


PPK 15/2019 vychází 8. 7. 2019

Hlavním tématem tohoto vydání jsou elektronické knihy a jejich čtečky. Najdete tu také informace o úsporných počítačích typu all-in-one a rady a tipy na správu digitálních fotografií. V rubrice Jak na to jsou mimo jiné návody na to, jak v tabulkách počítat s kalendářními daty, jak vytvořit videoprezentaci z fotografií a jak aplikaci Pošta Windows 10 propojit s různými e-mailovými schránkami.

Elektronické knížky

Chystáte-li se část dovolené strávit čtením dobré literatury, nemusíte svoje zavazadla plnit kilogramy papírových knih. Knížky v elektronické podobě lze číst na displeji elektronické čtečky, ale i prostřednictvím tabletu nebo chytrého telefonu. Do paměti těchto zařízení se vejde celá knihovna, aniž by se jejich hmotnost zvýšila o jediný gram. My vás seznámíme s výhodami a nevýhodami různých typů čtecích zařízení a různých formátů e-knih a dozvíte se i to, kde lze elektronické knížky koupit nebo zapůjčit a jak je legálně zdarma stáhnout z internetu.

Počítače all-in-one

Seznámíme vás se stolními počítači z kategorie all-in-one. Jejich komponenty jsou umístěny v zadní části monitoru, a tak jsou tyto počítače prostorově i energeticky nenáročné a výborně se hodí pro použití v domácím prostředí.

Fotografie nejen v počítači

Obzvláště v dnešní době, kdy takřka každý má chytrý telefon, kterým pořizuje desítky fotografií měsíčně, je důležité mít ve fotografiích pořádek. Tím spíš, když k nim ještě přidáte záběry z dovolené, které jste pořídili plnohodnotným fotoaparátem. Nabídneme vám rady a návody, jak fotografie z různých zařízení dostat do počítače, jak si udělat ve snímcích pořádek, jak je uspořádat a jak je upravovat.

Přiložené cédéčko

Na CD najdete jako bonus výběr elektronických knížek z fondu Městské knihovny v Praze. Na cédéčku najdete 50 e-knih (v několika formátech), které můžete uložit do paměti svého počítače, chytrého telefonu, tabletu nebo čtečky e-knih. Najdete tu Haškova Švejka, Babičku od Boženy Němcové, Čapkovy Povídky z jedné i z druhé kapsy a Erbenovy pohádky, ale i díla zahraničních autorů, jako jsou Jack London, Jules Verne a Edgar Allan Poe. Můžete si je s sebou vzít na dovolenou nebo si je schovat třeba na dlouhé zimní večery. Cédéčko zahrnuje i rubriku Čtečky a tvorba e-knih, ve které najdete sbírku čteček elektronických knih a praktických nástrojů pro jejich tvorbu a katalogizaci.