Cesta: Novinky / PPK 15/2016 vychází 4. července


PPK 15/2016 vychází 4. 7. 2016

Hlavním tématem tohoto vydání PPK jsou Windows 10. Koncem července končí nabídka na bezplatný upgrade tohoto operačního systému, a tak přinášíme rady pro ty uživatele, kteří se ještě nerozhodli, zda této nabídky využijí. V dalších článcích najdete informace o výkonných počítačích vhodných na hraní her a o elektronické poště v mobilním telefonu. Čtrnáctý díl našeho seriálu o tom, jak si doma postavit počítač, je věnován zapojení kabelů uvnitř počítačové skříně. V rubrice Jak na to jsou mimo jiné návody, jak pomocí bonusových programů z přiloženého cédéčka ochránit svoje soukromí při brouzdání na internetu a upravovat dokumenty PDF, a tipy pro přehrávání hudby a videa v počítači a pro práci s kancelářskými programy.

Windows 10: pro a proti

Koncem července uběhne rok od uvedení operačního systému Windows 10 a zároveň (pravděpodobně) skončí nabídka bezplatného přechodu na tuto verzi Windows. Nabídka platí pro uživatele Windows 7 a Windows 8/8.1, a ti tedy mají už jen pár týdnů na rozmyšlenou, zda jí využít. Abychom vám toto rozhodování usnadnili, připravili jsme do tohoto vydání souhrn nejdůležitějších argumentů, které hovoří pro upgrade, i těch, které hovoří proti němu. V rubrice Téma čísla najdete také odpovědi na nejčastější otázky, rozptýlíme některé obavy týkající se ochrany soukromí uživatele a nabídneme vám návod, jak v novém systému nastavit internetový prohlížeč, na který jste zvyklí, a to i s vaší oblíbenou domovskou stránkou a vyhledávací službou.

Počítače pro hráče

Počítač určený pro hraní her musí poskytovat zejména dostatečný výkon a u stolních sestav je praktické to, že starší komponenty lze vyměnit za novější s lepším výkonem. Příjemné je, že na trhu je také dostatečné množství herních notebooků. My vám poradíme, které parametry jsou pro herní počítač podstatné a jakou má mít takový počítač výbavu. Nabídneme vám i recenze dvou herních počítačů – jednoho stolního PC a jednoho notebooku.

Pošta v mobilu

Elektronická pošta je jednou z nejoblíbenějších služeb internetu a je také nejpoužívanějším způsobem elektronické komunikace. Zobrazovat a posílat e-maily dokáže také chytrý telefon připojený k internetu. Poradíme vám, jak v mobilu nastavit přístup k  oblíbené poštovní schránce a jak prostřednictvím vhodné aplikace v telefonu číst e-maily a psát je.

Služby Googlu

Jestliže používáte chytrý telefon s operačním systémem Android nebo poštovní schránku u služby Gmail, máte k dispozici řadu dalších on-line služeb od firmy Google, a ani o nich možná nevíte. Bylo by škoda je nevyužít, a tak se podívejte na přehled všeho, co vám společnost Google v rámci vašeho účtu nabízí.

Přiložený CD-ROM

Na CD najdete jako bonus program My Autoplay 12, pomocí kterého snadno (i bez znalostí programování) vytvoříte profesionálně vyhlížející menu pro svá přenosná média. Nezáleží na tom, zda se jedná o propagační CD, DVD s instalačními soubory, interaktivní prezentaci na flash disku, katalogy, fotoalba, nebo médium plné e-knih; pro každé z těchto médií si můžete připravit vlastní, automaticky spouštěné menu. Program AntiBrowserSpy nabízí sadu chytrých nástrojů pro zvýšení bezpečnosti uživatelů při brouzdání na internetu. Program se specializuje zejména na odstraňování stop prohlížečů po surfování na internetu. Dokáže upravit nastavení všech běžně používaných internetových prohlížečů, aby v počítači nenechávaly pozůstatky po vašem surfování v síti a neotevíraly dveře nebezpečným či obtěžujícím webovým aplikacím. Hlavním tématem cédéčka je rubrika Nejlepší freewarové hry, ve které najdete výběr oblíbených a přitom bezplatných her.