Cesta: Novinky / PPK 13/2019 vychází 10. června


PPK 13/2019 vychází 10. 6. 2019

Hlavním tématem tohoto vydání jsou rady a návody, jak ochránit cenná data v počítači a v mobilním zařízení před ztrátou. Najdete tu také přehled aktuální nabídky odolných fotoaparátů a tipy na doplňky a příslušenství k mobilnímu telefonu, které využijete na cestách. V rubrice Jak na to je mimo jiné návod na použití bonusového programu z elektronické přílohy a také návody na to, jak v tabulkách počítat s kalendářními daty, jak v počítači evidovat úkoly a jak získat bezplatný 50GB prostor v internetovém úložišti MEGA Cloud.

Zálohování dat

Hlavní téma čísla věnujeme problematice zálohování. Nabídneme vám tipy na zálohovací nástroje, které tuto důležitou činnost usnadňují a automatizují, a doporučíme i vhodná zařízení na ukládání datových záloh. Zaměříme se nejen na to, proč zálohovat, která data k záloze vybrat a kam zálohy ukládat, ale též na zálohování e-mailových zpráv a dat uložených v mobilním telefonu.

Odolné fotoaparáty

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vzhledem ke zvyšující se kvalitě fotografií pořízených mobilním telefonem na ústupu, a tak se výrobci fotoaparátů soustředí na kategorie přístrojů, které proti mobilním telefonům nabízejí významné benefity. Jednou z těchto kategorií jsou odolné fotoaparáty, tedy přístroje, s nimiž se můžete dokonce i potápět a které vydrží i pád na zem. Všechny aktuálně dostupné modely vám představíme.

Doplňky k mobilům nejen na cesty

Chystáte-li se s mobilem na dovolenou, poradíme vám, které doplňky k telefonu si přibalit. Nabídneme tipy na ochranná pouzdra a fólie, na externí baterie, na držáky, na sluchátka a externí reproduktory a na další příslušenství.

Přiložené cédéčko

Na CD najdete jako bonus plnou verzi programu Sharpen projects a aplikaci k internetovému úložišti Mega cloud. Program Sharpen projects slouží k preciznímu doostření snímků, které trpí obrazovým šumem či jinými vadami ovlivňujícími jejich ostrost. Program dokáže odstranit neostrosti a zašumění a pro jejich opravu využívá hned několik různých metod. V živých náhledech pak můžete porovnávat, jak snímek po redukci šumu vypadá, a mezi funkcemi je lupa, která výsledek ukazuje v detailu. Nebudete-li spokojeni, můžete použít jiný profil nastavení. Připraven je například profil pro portrétní snímky pořízené bez blesku, profil pro fotografie pořízené při špatném osvětlení (pro snímky s vysokou hodnotou ISO, a tedy i šumem) nebo třeba profil pro sportovní fotografie. Mega cloud nabízí uživatelům velkorysých 50 GB prostoru úplně zdarma. Data jsou šifrována a dešifrována na straně zařízení, což znamená, že u poskytovatele cloudu jsou uložena v neprolomitelné podobě. Soubory jsou dostupné na jakémkoli zařízení s nainstalovanou aplikací Mega. Využít lze také funkci pro sdílení složek s dalšími uživateli a možnost sledovat jejich aktualizace v reálném čase.

Hlavním tématem cédéčka je rubrika „Zálohování a ukládání dat“, ve které najdete sbírku pečlivě vybraných programů a nástrojů určených pro zálohování dat i pro jejich ukládání a ochranu.