Cesta: Novinky / PPK 11/2016 vychází 9. května 2016


PPK 11/2016 vychází 9. 5. 2016

V tomto vydání PPK najdete rady, jak rozpoznat e-mailové útoky a různé lživé zprávy (hoaxy) a jak se nestát obětí takových podvodů. Představíme vám možnosti domácích síťových úložišť a aktuální modely odolných videokamerek. Další díl našeho seriálu o tom, jak si doma postavit počítač, je věnován přehledu vybrané sestavy – nabídneme vám tipy na sestavy v několika cenových kategoriích. V rubrice Jak na to jsou mimo jiné návody, jak ve stolním počítači a v notebooku vyměnit nebo přidat operační paměť a jak pomocí bezplatného programu Audacity upravit zvukový záznam.

Odolné kamerky

Takzvané akční nebo též outdoorové videokamerky se vyznačují malou velikostí a odolností (případně možností použít odolné pouzdro). Typický je pro ně velký výběr různých držáků sloužících k upevnění kamerky na řídítka, na batoh, na helmu, na paži nebo třeba na loď či na lyži. Pomocí akční kamerky můžete natočit videozáznam sportovního výkonu nebo třeba jen procházky v zajímavém prostředí, a mít při tom volné ruce.

Síťová úložiště dat

Domácí síťové úložiště je vhodným místem pro uložení velkých objemů dat, k nimž chcete mít přístup z různých zařízení. Nejčastěji jde o filmy a video, hudbu a fotografie. Centrální úložiště se však hodí pro zálohování a sdílení veškerých dat z počítačů a mobilních zařízení.

E-mailové podvody

Dávno pryč jsou doby, kdy se tuzemští uživatelé smáli lámané češtině strojově přeložených podvodných e-mailů. Současné útoky mířící na české uživatele jsou velmi sofistikované a jen velmi obtížně rozpoznatelné. Podvodné e-maily spadají do kategorie tzv. phishingu. Jde o podvod spočívající v tom, že se útočníci snaží z uživatele pod falešnou záminkou vylákat citlivé informace. Zájem je hlavně o přihlašovací údaje k různým službám: od internetového bankovnictví až po elektronickou poštu. Poradíme vám, jak takový podvod odhalit a podvodníkům nenaletět.

Přiložený CD-ROM

Na přiloženém cédéčku je výběr nejlepších bezplatných kancelářských programů včetně nejnovější verze balíku LibreOffice a užitečného nástroje Hlídač katastru. Jako bonus je tu plná verze programu HyperCam 4.0, který slouží k ukládání ozvučeného videozáznamu dění na pracovní ploše. Druhým bonusem je program AOMEI Backupper Professional 3.2 – pokročilý správce zálohování, který dokáže zálohovat nejen vybrané soubory a složky, ale i kompletní disky.

Tabulka MS v hokeji

Pro fanoušky ledního hokeje jsme opět připravili excelovskou tabulku turnaje mistrovství světa, letos pořádaného od 6. do 22. května v Rusku. Tabulka po zadání výsledků jednotlivých utkání spočítá pořadí týmů ve skupinách a určí jejich nasazení ve vyřazovacích zápasech. Tabulku najdete na přiloženém cédéčku.