Cesta: Novinky / PPK 1/2020 vychází 20. prosince


PPK 1/2020 vychází 20. 12. 2019

Hlavním tématem tohoto vydání jsou rady, jak zachránit ztracené soubory. Najdete tu také tipy na vhodné příslušenství k tabletům a rady pro ty, kdo natáčejí video prostřednictvím mobilního telefonu. V rubrice Jak na to jsou mimo jiné návody na to, jak pomocí nástroje z přiloženého záchranného cédéčka vytvořit záchranný USB flash disk, jak z počítače odeslat klasickou pohlednici s novoročním přáním a jak v tabulkovém procesoru MS Excel převádět čísla z jedné číselné soustavy do jiné, případně čísla psaná římskými číslicemi na čísla arabská.

Ochrana a záchrana dat

Nabízíme vám rady a návody, jak data v počítači ochránit před různými hrozbami a co dělat, když dojde k jejich nechtěnému smazání nebo k nehodě, která by mohla vést ke ztrátě dat nebo k jejich poškození.

Doplňky k tabletům

Zaměříme se na praktické doplňky, které si lze k tabletu dokoupit, aby se rozšířila jeho výbava a zlepšila jeho použitelnost. Nabídneme vám tipy na ochranná pouzdra, na externí reproduktory a klávesnice, na sluchátka, na přídavné baterie a na další příslušenství.

Natáčíme video mobilem

Mobilní telefony dokáží v určitém ohledu zastoupit fotoaparáty i kamery. Lze jimi totiž nejen pořizovat statické snímky, ale i natáčet video. Kdo se rozhodne pořizovat pohyblivé snímky právě prostřednictvím mobilního telefonu, měl by se držet několika jednoduchých pravidel, aby výsledek stál za to. V rámci tohoto tématu najdete rady a informace týkající se natáčení videa mobilním telefonem a tipy na doplňky a příslušenství, které by si amatérský kameraman měl k telefonu pořídit.

Přiložené cédéčko

Tentokrát je k PPK přiloženo „záchranné cédéčko“, jehož pomocí lze nastartovat počítač s porouchaným systémem, odstranit viry a zachránit data. Eset SysRescue Live je užitečný nástroj na odstranění škodlivého kódu. Spouští se přímo z CD; pokud však nemáte CD mechaniku, můžete si pomocí nástroje Rufus vytvořit bootovací USB. Jelikož nástroj Eset SysRescue Live má přímý přístup na disk a do souborového systému, pomůže odstranit i velmi odolné hrozby. Nástroj se spustí ještě před startem hlavního operačního systému, pomůže vám tedy i v případě, kdy operační systém nelze spustit.

 
  • .
  • .