Cesta: Novinky / Dovolená bez vybitých baterií


Dovolená bez vybitých baterií

Ať už na léto plánujete dobrodružnou cestu za exotikou, nebo klidnou dovolenou u moře, určitě se těšíte, že si z cest přivezete mimo jiné i pěkné fotografie a videoklipy. Avšak právě na cestách vás může nepříjemně zaskočit vybitá baterie. Jak tomu předejít?

1. Vyměňte staré baterie

Když baterie stárne, přirozeně se zkracuje její výdrž. Běžná životnost baterie se odhaduje na 300 až 500 nabíjecích cyklů (to jsou maximálně tři roky). Jakmile baterie nevydrží déle než půl hodiny, je třeba ji vyměnit. Výměnu je vhodné zvážit právě před odjezdem na dovolenou.

2. Pořiďte si náhradní baterie

Pokud v létě zamíříte za nevšedními zážitky mimo civilizaci, pořiďte si před cestou raději baterie náhradní. Když se jedna baterie vybije, můžete ji jednoduše vyměnit za druhou. U náhradních baterií však dbejte na jejich správné skladování. Bateriím také neprospívá, když nejsou dlouho využívány, proto je používejte střídavě v pravidelných intervalech.

3. Chraňte baterie před vlhkem a kovy

Během dovolené se mohou baterie nedopatřením dostat do styku s vodou nebo mohou být vystaveny pálícímu letnímu slunci. Bateriím však právě vlhko a extrémní teploty škodí. V případě, že baterie je nešťastnou náhodou vystavena vlhku, můžete ji otřít do sucha a nechat 48 hodin vyschnout v pokojové teplotě. Nikdy se však nepokoušejte vysoušet baterii zevnitř. Další možností, jak baterii nechtěně zničit, je zabalit ji v kufru v těsné blízkosti kovových předmětů. Například nože nebo kovové hřebeny mohou způsobit zkrat.

4. Zabraňte častému vybíjení

Bateriím škodí také časté vybíjení a nabíjení, zkracující jejich životnost. Proto je dobré zvláště při cestování používat přístroje tak, aby spotřebovávaly co nejméně energie. Díky tomu vám nabitá baterie i déle vydrží. Minima spotřeby jednoduše docílíte tím, že na svém notebooku, mobilu či fotoaparátu nainstalujte úsporný režim. Zároveň můžete ztlumit jas nebo kontrast displeje. Nenechávejte přístroje zbytečně zapnuté, ale pravidelně je vypínejte. Například mobilní telefony spotřebují velké množství energie při vyhledávání signálu. Proto na cestách, kdy signál často kolísá, mobil raději vypínejte.

5. Mějte jedinou nabíječku

Abyste baterie mohli na dovolené dobíjet, samozřejmě nesmíte zapomenout zabalit do kufru nabíječku. V dnešní době však s sebou vozíme hned několik digitálních přístrojů. Pokud chcete při balení zavazadel ušetřit místo i hmotnost, potom je ideální cestou pořízení univerzálního adaptéru.

(Zdroj: Tisková zpráva e-shopu BatteryShop.cz.)