Cesta: Archiv vydání / 2010 / 07 / Počítač pro každého 7/2010 – úvodník


Počítač pro každého 7/2010 – úvodník

Filmařem snadno a rychle

Vážení čtenáři, dávno pryč jsou doby, kdy byli amatérští filmaři odkázáni na osmimilimetrový filmový pás. Jeho cívka vystačila jen na několik minut záběrů, po expozici jej bylo nutno odeslat k vyvolání do specializované laboratoře a výsledný film vznikal pracným stříháním a slepováním pomocí nůžek a lepicí pásky. Ačkoli ty časy většina z nás pamatuje, z pohledu vývoje spotřební elektroniky jde o prehistorii. Dnes si za částku blížící se polovině průměrné měsíční mzdy může každý pořídit digitální videokameru, jíž lze bez dalších nákladů na materiál filmovat podle libosti – jediným omezením je kapacita úložného prostoru.

O počítačovém zpracování digitálního videozáznamu se filmovým amatérům před čtyřiceti lety ani nesnilo. Možná že však právě kvůli nutnosti šetřit drahým materiálem a s ohledem na omezené možnosti dodatečných úprav filmaři dřív víc přemýšleli o tom, co a jak filmují, a lépe připravené záběry tak byly obsahově hodnotnější. To neznamená, že bychom se měli vzdát moderní techniky. Spíš bychom se mohli občas víc zamyslet nad tím, k čemu ji používáme. Podaří-li se nám skloubit výhody moderních technologií a tradičního přístupu k práci, výsledky se jistě dostaví. Přinejmenším si ušetříme zdlouhavé promazávání zbytečných nudných záběrů.

Máte-li chuť pustit se do filmování s využitím moderní techniky, můžete začít třeba výběrem nějaké levnější videokamery s vysokým rozlišením. Přehled těchto přístrojů jsme připravili do tohoto vydání.

Přeji vám dobré světlo a spoustu tvůrčích nápadů.

Ivan Heisler, šéfredaktor


Tvorba www stránek