Cesta: Archiv vydání / 2009 / 11 / Počítač pro každého 11/2009 – úvodník
Počítač pro každého 11/2009 – úvodník
Ochrana počítače před uživatelem?
Vážení čtenáři, svoje data většinou zabezpečujeme proti různým útokům zvenčí – proti virům a jiným škodlivým kódům, které se do počítače mohou dostat přes internet. To je v pořádku, taková ochrana je jistě potřebná. Občas však zapomínáme na to, že největším ohrožením pro počítač není vzdálený zločinec, ale neopatrný či nezkušený uživatel, který sedí přímo u počítače. Jistě nemá zlé úmysly, ale může mnohé pokazit (třeba nevědomky, nebo i v tom nejlepším úmyslu). I před těmito riziky je vhodné počítač chránit. Dobře nastavená bezpečnostní opatření dokážou omezit nebezpečí hrozící nejen vašim datům, ale i ostatnímu majetku, vašemu soukromí a vaší rodině. V rubrice Téma čísla najdete článek o tom, co vám vlastně hrozí a jak zmíněným nebezpečím nejlépe čelit.
Levné malé videokamery
Téměř v každé domácnosti už je digitální fotoaparát, nebo alespoň mobilní telefon schopný pořizovat digitální fotografie. Tato zařízení většinou dokážou zaznamenat také video. Nejde však o video plnohodnotné. Fotoaparátem nebo mobilem lze natočit jen poměrně krátké záběry a jejich obrazová kvalita nedosahuje kvality videozáznamů pořízených videokamerou, tedy přístrojem přímo určeným k natáčení videa. Chcete-li tedy natáčet „opravdové“ video, bez videokamery se neobejdete. Ceny digitálních videokamer jsou dnes naštěstí celkem přijatelné, a tak za méně než deset tisíc korun (v některých případech i za polovinu této částky) můžete získat značkový přístroj. My jsme pro vás otestovali pět kamer z této kategorie. Přečtěte si, co od takové kamery můžete čekat a podle čeho se rozhodovat při výběru toho nejvhodnějšího modelu pro vás.
Jak vylepšit počítač
Osobní počítač je vlastně stavebnice a je složen z komponent, které lze jednotlivě přidávat nebo vyměňovat. Pokud tedy výkon staršího počítače přestává vyhovovat novějším požadavkům, nemusíte hned kupovat nový počítač. Někdy stačí doplnit nebo vyměnit některou část sestavy a povýšit (upgradovat) tak počítač na novou úroveň. Poradíme vám, které komponenty se vyplatí vyměnit a jaký efekt to přinese, a odpovíme na nejčastější čtenářské dotazy týkající se tohoto tématu.
Úklid v registrech zrychlí Windows
Ne vždycky je nutné kupovat nový hardware. K potřebnému zrychlení práce počítače někdy stačí provést úklid v systému. Činnost operačního systému Windows se totiž postupem času zpomaluje tím, že se jeho systémový registr „zanáší“ nepotřebnými záznamy o programech a zařízeních, které už nepoužíváte (nebo které v počítači už ani nemáte), a také tím, že se zbytečně spouštějí programy, které nepotřebujete.
Mezi návody v tomto vydání najdete návod na použití účinného „čisticího“ programu Registry CleanUp 2008, který vám pomůže bezpečně provést úklid v systémovém registru Windows a také se zbavit zbytečného automatického spouštění některých programů po každém zapnutí počítače. Plná verze tohoto užitečného programu je zařazena jako bonus na přiložené cédéčko.
Hudba v počítači
Na CD najdete také výběr nejlepších bezplatných programů určených pro přehrávání, nahrávání a úpravu hudebních souborů v počítači. Archivace a přehrávání hudby v digitalizované podobě (nejpopulárnější je formát MP3) mají spoustu výhod a jde o jednu z nejčastějších úloh domácích počítačů. Když k tomu použijete vhodné programy, bude to i pro vás hračka.
Ivan Heisler, šéfredaktor
- PPK 11/2009: úvodník – obsah čísla – obsah CD – články v PDF