Cesta: Archiv vydání / 2009 / 08 / Počítač pro každého 8/2009 – úvodník


Počítač pro každého 8/2009 – úvodník

Bezpečnost ze všech stran

Vážení čtenáři, o potřebě zabezpečení počítače před škodlivými kódy a před útoky z internetu asi není třeba se opakovaně rozepisovat. Tentokrát jsme pro vás zmapovali nabídku programových balíků, které pomáhají uživatelům řešit otázky bezpečnosti komplexně. Podívejte se na přehled deseti takových řešení. I když všechny tyto programy dělají v podstatě stejnou službu, každý z nich nabízí trochu jiné funkce a bude vyhovovat jiné skupině uživatelů.

Barevný tisk levně a kvalitně

Pro hardwarový test jsme tentokrát zvolili cenově dostupné inkoustové tiskárny. Nejde o tu úplně nejnižší cenovou kategorii – testované modely byly vybrány nejen s ohledem na pořizovací cenu, ale také podle kvality tisku. A tak se nám v redakci sešly tři tiskárny s cenou mezi dvěma a třemi tisíci korun, které nabízejí kvalitní a rychlý tisk a jsou výborně uzpůsobeny i pro tisk fotografií, včetně bezokrajového tisku na pohlednicové formáty i na formát A4. Dvě z nich jsou vybaveny i skenovací částí, takže je můžete využít i k digitalizaci papírových předloh a také jako malou kopírku. Při testování jsme se zaměřili nejen na kvalitu a rychlost tisku, ale také na složitost instalace a obsluhy a na ceny inkoustových náplní. Dozvíte se tedy i to, kolik vás bude stát vytištění černobílé stránky textu nebo barevné fotografie.

Digitalizace TV pokračuje

Na konci dubna bude učiněn další krok v procesu digitalizace pozemního televizního vysílání – bude ukončeno analogové vysílání programů ČT1, Nova a Prima z vysílače Praha-Žižkov. To se dotkne značného počtu televizních diváků v Praze a ve Středočeském kraji. Jestliže se to aktuálně týká i vás (nebo chystáte-li se už teď na podobnou situaci, která nastane ve vašem regionu za pár měsíců), možná se vám bude hodit pár užitečných informací o přechodu na příjem digitální televize, které najdete v článku na straně 21.

V tomto vydání vám také představíme jeden cenově dostupný set-top box (přijímač digitálního televizního signálu – ten je třeba připojit k staršímu televizoru, abyste mohli digitálně vysílané televizní programy sledovat). Tento set-top box navíc umí přehrávat hudbu a také zobrazovat fotografie uložené na paměťovém zařízení (to k set-top boxu připojíte prostřednictvím rozhraní USB) nebo na paměťové kartě SD (přístroj je vybaven čtečkou těchto karet).

Doplňky pro Windows XP a skvělá hra

Na přiloženém cédéčku najdete soubor velmi užitečných programů. Jde o nástroje a doplňky, které využijí uživatelé operačního systému Windows XP. Najdete tu zejména programy od Microsoftu – nejnovější verze internetového prohlížeče Internet Explorer a multimediálního přehrávače Windows Media Player, bezpečnostní programy Nástroj pro odstranění škodlivého softwaru a Windows Defender a další. Tyto programy si sice můžete bezplatně stáhnout i z internetových stránek Microsoftu, ale na našem CD je máte připravené k instalaci pěkně pohromadě a nemusíte je hledat na internetu ani stahovat.

Pro chvíle oddechu je tu plná verze výborné hry: Osmý div světa je kombinací strategické hry a budovatelské simulace. Nejde tedy o žádnou bezduchou „střílečku“ – u této hry se pobavíte a zároveň uplatníte svou fantazii a tvořivost.

Přeji vám pěknou zábavu.

Ivan Heisler, šéfredaktor


Tvorba www stránek