Cesta: Archiv vydání / 2009 / 06 / Počítač pro každého 6/2009 – úvodník


Počítač pro každého 6/2009 – úvodník

Pro hudební fanoušky

Vážení čtenáři, hlavní téma tohoto vydání věnujeme diskofilům, kteří stále ještě nedají dopustit na svou sbírku vinylových desek. Na „starých dobrých elpíčkách“ je totiž spousta skvělé muziky. Přehrávání desek prostřednictvím gramofonu má jistě svoje kouzlo a zvlášť nostalgickým povahám může poslech gramodesky poskytnout příjemné chvíle.

Gramodesky se však nehodí úplně pro každou příležitost. Chcete-li svou oblíbenou hudbu poslouchat třeba při práci, při sportu nebo na cestách, pak mnohem praktičtější jsou moderní přístroje, přehrávající hudbu uloženou v digitální podobě. Proto i mnozí milovníci starých dobrých časů hledají způsob, jak nahrávky z gramodesek převést do počítače.

Většina starších nahrávek sice postupně znovu vychází na cédéčkách nebo se dají stáhnout z internetu, ale ne každý je ochoten znovu kupovat stejnou hudbu na jiném nosiči. Některé internetové zdroje hudby jsou sice bezplatné, ale v těchto případech je zase nutno dbát zvýšené opatrnosti, abyste nenarazili na nějaké nelegální stránky a nestali se třeba i obětí podvodu či jiného útoku.

Zbývá tedy poslední možnost – pokusit se digitalizovat vlastní desky. A právě možnostem převodu hudby do digitální podoby je věnován článek, který začíná na straně 9. Digitalizace se nemusí týkat jenom gramodesek – kromě „oficiálních“ nahrávek vydaných gramofonovými společnostmi existuje i spousta neopakovatelných nahrávek soukromých, které můžete mít doma na magnetofonových páscích.

Plné verze programů na DVD

Tentokrát je přílohou časopisu opět dévédéčko, a to DVD dvouvrstvé. Připravili jsme pro vás přibližně osm gigabajtů užitečných dat. Na DVD najdete výběr aktuálních verzí nejlepších bezplatných programů a zahrát si můžete i demoverzi zbrusu nové automobilové závodní hry Burnout Paradise. Hlavními „trháky“ tohoto DVD jsou však dvě plné verze programů, jejichž licence jsme pro vás zakoupili. Jde o informační systém IDOS – jízdní řády 2009 a o skvělou multimediální encyklopedii Lidské tělo 2.0.

Archiv PPK 2004–2008

Pro všechny čtenáře, kteří občas hledají nějakou informaci ve starších vydáních našeho časopisu, i pro ty, kterým některé z těchto vydání doma chybí, bude jistě vítanou pomůckou kompletní elektronický archiv pěti ročníků PPK (2004–2008). Na přiloženém DVD najdete 124 vydání PPK ve formátu PDF a tento archiv je doplněn indexovým souborem, který usnadní fulltextové vyhledávání. Stačí tedy použít bezplatný prohlížeč Adobe Reader (na DVD pochopitelně najdete jeho aktuální verzi, a to jak českou, tak slovenskou), a už vám žádný z našich článků uveřejněných v minulých ročnících neuteče.

Anketa

Další přílohou tohoto vydání je čtenářská anketa. Rádi bychom se vás opět po roce zeptali na vaše názory na náš časopis a na to, co vás v oblasti počítačů nejvíce zajímá. Věnujte prosím několik chvil vyplnění formuláře – vaše odpovědi nám pomohou lépe přizpůsobit obsah našeho časopisu vašim potřebám a požadavkům. Bude-li se vám zdát papírový formulář nepřehledný nebo jeho písmo příliš drobné, můžete tutéž anketu vyplnit prostřednictvím počítače a internetu. Elektronický formulář najdete na adrese www.ppk.cz/anketa2009. Uvítáme každý váš příspěvek do ankety a z doručených odpovědí vylosujeme sto výherců – těm pak pošleme hodnotný dárek.

Ivan Heisler, šéfredaktor

 

Tvorba www stránek