Cesta: Archiv vydání / 2009 / 05 / Počítač pro každého 5/2009 – úvodník


Počítač pro každého 5/2009 – úvodník

Dlouhé sklo

Vážení čtenáři, mnozí fotoamatéři touží po fotoaparátu, který by jim poskytl pokročilé možnosti nastavení expozice a přitom by nezabíral tolik místa ani nebyl tak těžký jako velká zrcadlovka. Těm, kteří se nechtějí spokojit s malými kompaktními fotoaparáty a rádi by využili větší rozsah ohniskové vzdálenosti objektivu, jistě neunikla rozšiřující se nabídka ultrazoomových fotoaparátů s elektronickým hledáčkem (EVF). Tyto přístroje v současné době disponují až (donedávna nevídaným) dvacetinásobným zoomem, který umožňuje nejen pořizovat snímky širokoúhlým objektivem (například skupinové foto v interiéru), ale i přiblížit vzdálenou scénu. V podrobném testu, který je hlavním tématem tohoto vydání, najdete sedm zástupců této kategorie digitálních fotoaparátů.

Bezpečnost na prvním místě

Článků věnovaných problematice bezpečnostních hrozeb a ochraně před nimi je velké množství a často se objevují i v našem časopisu. Zdá se však, že to stále není dost – škodlivé kódy a jiná nebezpečí na naše počítače číhají na každém kroku, a čím více používáme internet, tím více jich potkáváme. Stejně jako se množí rizika, naštěstí se také zdokonalují ochranné prostředky. Uživatelé mají dnes k dispozici širokou škálu bezpečnostních nástrojů, z nichž některé jsou zdarma. A právě skupině bezplatných bezpečnostních programů se věnujeme v tomto vydání. Tyto nástroje vám představíme a také vám poradíme, proč a proti jakým hrozbám byste je měli použít.

Na přiloženém cédéčku některé z nich samozřejmě najdete, a některý tedy můžete rovnou vyzkoušet. Jestliže se do toho pustíte, udělejte to opatrně a s rozmyslem – bezpečnostní programy jsou velmi silné nástroje a jejich neuvážené použití může způsobit víc škody než užitku!

Univerzální Google

Název internetové firmy Google se už i u nás vžil jako označení místa, kde lze najít ten správný odkaz na jakoukoli potřebnou informaci. Odvozené sloveso „gúglit“ se stalo synonymem pro vyhledávání internetového obsahu. Google se však zdaleka neomezuje jenom na vyhledávání. Výčet jeho služeb je poměrně dlouhý a zahrnuje například mapy, poštovní schránky, zpracování obrázků a tvorbu dokumentů. Tyto služby a programy jsou přístupné z kteréhokoli počítače připojeného k internetu a k využití všech vám stačí jedna registrace. Většina služeb Googlu je bezplatná a je lokalizována do mnoha jazyků včetně češtiny, takže vám nic nebrání některé z nich si vyzkoušet. V článku na straně 41 vás stručně seznámíme aspoň s několika z těchto služeb.

Sejdeme se na Facebooku?

Internetu se týká i tento odstavec. Jestliže jste podobně jako já donedávna (nebo ani do této chvíle) neslyšeli slovo Facebook, zapamatujte si ho. Můžete jej použít při debatách o počítačích a o internetu, a třeba vás i navede k návštěvě internetových stránek služby, která se pod tímto názvem skrývá. A o co vlastně jde? Facebook je takzvaný sociální neboli společenský web, jehož prostřednictvím lidé navazují a udržují vzájemné kontakty – nacházejí přes internet staré i nové známé, píšou si, vyměňují si fotografie a videa a podobně. Je to takové místo, kde se lidé setkávají – můžete si jej představit jako kolonádu nebo třeba jako klub. Podstatné je, že na Facebooku uživatelé vystupují pod vlastním jménem (kdyby používali přezdívky, jako je tomu v případě některých jiných služeb, nikdo by je tu nenašel) a že každý komunikuje jen s těmi uživateli, které označí za své přátele. Podobné virtuální kluby jsou velkou módou a potkávají se v nich miliony uživatelů. Pochopitelně nemohou nahradit živý kontakt mezi lidmi, ale jejich velký přínos je v tom, že díky nim mohou být ve spojení lidé, kteří by se jinak (třeba kvůli velké vzdálenosti nebo kvůli nějakému hendikepu) nemohli setkat.

Zkuste se také zapojit, třeba v tomto prostředí najdete nové přátele a rozšíříte své obzory.

Ivan Heisler, šéfredaktor

 

Tvorba www stránek