Cesta: Archiv vydání / 2008 / Počítač pro každého 22/2008 – úvodník


Počítač pro každého 22/2008 – úvodník

Ladíme Windows

Vážení čtenáři, počítač jako každý jiný stroj potřebuje správnou údržbu. Abyste na dlouhou dobu zajistili vysoký výkon a co nejmenší poruchovost, je potřeba starat se nejenom o „železo“ (zejména o čistotu a dostatečné chlazení jednotlivých součástí počítače), ale také o hladký chod programového vybavení. Počítačový systém se totiž časem (ať už sám, nebo s přispěním uživatele) zanáší zbytečnými daty, která jej při další práci zdržují a zabírají kapacitu potřebnou pro ukládání a zpracování dat užitečných. V tomto vydání najdete návody na použití několika speciálních programů, které vám s údržbou systému výrazně pomohou. Dokážou totiž zařídit úklid jak na disku, tak i v záznamech operačního systému, bezpečně odstranit nepotřebná data, nebo naopak obnovit soubory, které jste omylem smazali. Sbírku těchto užitečných programů obsahuje také přiložené cédéčko.

Kamery s vysokým rozlišením

Pokud se chystáte pořídit si digitální videokameru, nenechte si ujít test těchto přístrojů, který začíná na straně 28. Vybrali jsme pro vás šest modelů podporujících plné vysoké rozlišení (tzv. Full HD) a představíme nejen možnosti těchto konkrétních kamer, ale také výhody a nevýhody různých způsobů ukládání dat. Před nákupem digitální videokamery byste se totiž měli rozhodnout, který typ záznamu upřednostníte: K záznamu totiž můžete využít magnetickou pásku Mini DV, DVD, pevný disk nebo paměťovou kartu, případně se můžete rozhodnout pro model, který některé z těchto možností kombinuje. Důležité je také zvolit, zda budete požadovat obraz ve vysokém rozlišení, nebo zda vám postačí standardní televizní kvalita obrazu, případně zda chcete natáčet video v širokoúhlém formátu. Poradíme vám také, jak by měl být vybaven počítač, na kterém budete digitální video zpracovávat.

Digitální televize nastupuje

V tomto měsíci nastal výrazný posun v probíhající digitalizaci pozemního televizního vysílání na našem území. Jednotlivé digitální kanály byly přeskupeny z dočasných multiplexů A a B do nového uspořádání v nových vysílacích sítích a v některých oblastech bylo vypnuto analogové vysílání druhého programu České televize. Potřeba přejít na příjem digitálního televizního signálu se tak pro mnohé televizní diváky stává aktuální. Nejjednodušší a nejlevnější cestou je určitě pořízení digitálního přijímače – set-top boxu – ke stávajícímu televizoru. Jsou však i jiné způsoby, jak si digitální televizi zpřístupnit. S využitím vhodných doplňků můžete digitální vysílání sledovat například prostřednictvím počítače a jeho monitoru. My vám v tomto vydání přinášíme přehled sedmi digitálních televizních tunerů, které stačí jednoduše připojit k počítači prostřednictvím rozhraní USB, a rázem máte televizi ve svém počítači. Představíme vám i LCD monitor, který je vybaven digitálním televizním tunerem, a také konektory pro připojení různých zdrojů videa. Tento monitor tedy může sloužit jako plnohodnotný televizor.

Digitální televizi a tomu, jak doma zprovoznit zařízení potřebná k jejímu sledování, se samozřejmě budeme věnovat i v příštích vydáních PPK.

Něco pro děti

Na přiloženém cédéčku je tentokrát kromě zmíněných programů pro zvýšení výkonu počítače také bonus v podobě plné verze hry. Jde o pěkně graficky zpracovanou hru pro děti. Hlavní hrdinové této hry, Jarda a Šmarda, mají za úkol zachránit svůj domov před útoky pohádkových oblud a příšer z okolí. Věřím, že díky nápaditému provedení a skvělé grafice bude tato hra dobrou zábavou na nejedno sychravé podzimní odpoledne, a to nejen pro děti, ale i pro hravé dospěláky.

Pěknou zábavu!

Ivan Heisler, šéfredaktor

 

Tvorba www stránek