Cesta: Archiv vydání / 2008 / Počítač pro každého 18/2008 – úvodník


Počítač pro každého 18/2008 – úvodník

Jak nezabloudit s navigací

Vážení čtenáři, v tomto vydání vám představíme několik navigačních zařízení, která jsou vhodná pro různé příležitosti. I když to nejdůležitější – satelitní navigační systém GPS – mají všechna tato zařízení společné, každý typ se hodí k trochu jiným účelům a liší se jak použitými mapami, tak další výbavou. Před nákupem takového zařízení, ostatně stejně jako před každou jinou investicí, se vyplatí dobře si rozmyslet, co vlastně potřebujete, a pak si vybrat takový přístroj, který nejlépe splní vaše požadavky. Navigační zařízení budou pravděpodobně jedním z největších hitů letošního podzimu a ze všech stran na vás určitě zaútočí různé nabídky a reklamy. Naše rady by vám měly pomoci k tomu, abyste se v nabídkách lépe orientovali, vybrali si to správné zařízení a nekupovali něco, co nepotřebujete a co nakonec třeba ani nevyužijete.

Nejlevnější multifunkční tiskárny

Barevnou inkoustovou tiskárnu se zabudovaným skenerem dneska seženete i za cenu kolem dvou tisíc korun. Takové multifunkční zařízení je výhodné, když potřebujete občas něco vytisknout nebo zkopírovat a čas od času také uložit digitalizovanou podobu nějakého papírového dokumentu do počítače. Tyto činnosti zvládne kombinované zařízení, které na stole nezabere moc místa a nezatíží váš rodinný rozpočet ani vysokými pořizovacími náklady. Přečtěte si recenze dvou tiskáren, které patří do nejnižší cenové kategorie a pocházejí z dílen renomovaných značek.

Zlepšete si angličtinu

Mnozí z nás letos o dovolené určitě vyrazili za hranice. Při té příležitosti jste možná podobně jako já zjistili, že bez potřebných jazykových znalostí to není ono. Nejlepší je ovládat jazyk té země, po které cestujete, ale málokdo se dokáže naučit tolik řečí, aby se domluvil ve všech zemích Evropy, o dalších světadílech nemluvě. Je tedy třeba zvolit nějaký kompromis. Pro nás, kteří se stěží domluvíme jednou cizí řečí, bude asi nejlepší volbou angličtina. Tímto „univerzálním“ jazykem se aspoň trochu domluvíte téměř všude na světě.

Na přiloženém dévédéčku najdete výukový program, který vám pomůže rozšířit anglickou slovní zásobu a zlepšit výslovnost. Jsou tu dvě knížky, které můžete zároveň číst i poslouchat. Jejich texty jsou provázány s třetí částí programu – s anglickým výkladovým slovníkem. Nejde tedy o klasickou učebnici gramatiky a základních slovíček. Program spíše pomůže zdokonalit angličtinu těm z vás, kteří ji už alespoň trochu ovládají.

Pro zvídavé děti – a možná i pro žáky, kteří mají na základní škole problémy s fyzikou – je na DVD ještě další bonus: plná verze multimediální encyklopedie Jak se věci pohybují. Dva tucty témat pokrývají látku z fyziky pro 6. až 9. třídu základních škol.

Zmíněné dva bonusy však nejsou zdaleka jediným obsahem DVD. Kromě nich jsme pro vás připravili také více než sto užitečných programů z různých oblastí, včetně bezplatných výukových programů, bezpečnostních nástrojů a několika her.

Ivan Heisler, šéfredaktor

 

Tvorba www stránek