Cesta: Archiv vydání / 2008 / Počítač pro každého 17/2008 – úvodník


Počítač pro každého 17/2008 – úvodník

Vytiskněte si fotografie

Vážení čtenáři, v tomto čísle vám představíme pět barevných inkoustových tiskáren. Podrobili jsme je redakčním testům a posuzovali jsme zejména rychlost a kvalitu tisku (fotografi í i běžných dokumentů), ale také možnosti různých nastavení. Hodnotili jsme i náročnost obsluhy a nezapomněli jsme ani na porovnání tiskových nákladů. Ačkoli tyto tiskárny patří spíše k těm levnějším (vybrali jsme cenovou kategorii 3 000 Kč včetně DPH), většinou jsou vybaveny také skenerem. Jde tedy o multifunkční zařízení, která můžete kromě tisku využít i k digitalizaci papírových fotografií a dokumentů a k jejich kopírování. Za přijatelnou cenu můžete získat velmi užitečného pomocníka do domácnosti nebo do malé kanceláře. V testu na stránkách 12 až 16 si přečtěte, co tato zařízení dokážou.

Zábava na internetu

Internet je prostředkem, jak se rychle dostat téměř k nekonečnému množství nejrůznějších užitečných i méně užitečných informací. Připojení k internetu používáme hlavně jako komunikační prostředek a pro získání užitečných informací (jízdní řády, aktuální zprávy, informace od úřadů apod.). Jelikož však díky paušálním cenám nemusíme sledovat každou minutu připojení ani počítat kilobajty přenesených dat, můžeme si dovolit využívat internet i pro zábavu. A zdrojů zábavy je na internetu také mnoho. V rubrice Téma čísla (na stranách 9 až 11) najdete informace a tipy týkající se stahování hudby z internetu a „on-line“ hraní počítačových her.

Ukliďte si v počítači

Hlavním tématem přiloženého cédéčka jsou tentokrát programy pro správu souborů a pro úklid na disku. Tyto programy vám pomohou nejen efektivně prohlížet obsah jednotlivých složek a přesouvat či kopírovat soubory, ale také ušetřit místo na disku. Dokážou totiž automaticky vyhledat duplicitní soubory a odstranit nadbytečné kopie souborů, které na disku jen zabírají místo. Těšit se můžete i na zbrusu nové verze kancelářských balíků OpenOffice.org a IBM Lotus Symphony. Oba balíky jsou k dispozici bezplatně a jsou kompletně zpracovány v češtině.

Rádi vám poradíme, ale písemně

Děkujeme vám za důvěru a jsme rádi, když nám posíláte své názory na náš časopis, připomínky a náměty. Každý váš dopis i dotaz jsou pro nás velmi cennými zdroji námětů pro vylepšení obsahu i podoby časopisu. Na konkrétní dotazy se snažíme odpovědět – buď elektronickou poštou, nebo na stránkách PPK. I když nestíháme odpovídat na všechny vaše dopisy, pozorně je čteme a všechny nám pomáhají. Pište prosím dál.

Co však nemůžeme zvládnout, to jsou odpovědi na dotazy telefonické a osobní návštěvy tazatelů. Je sice pravda, že při telefonickém nebo osobním rozhovoru se dá oboustranně předat víc informací a lépe vysvětlit problém i jeho řešení, ale na tento způsob komunikace se čtenáři bohužel nemáme kapacity. V redakci nás není dost na to, abychom se mohli individuálně věnovat vašim telefonickým dotazům nebo návštěvám. Většina dotazů je natolik specifických, že se na ně po telefonu nedá odpovědět, takže nejčastější odpovědi jsou „to vám takhle na dálku nepovím“, „pošlete mi ten dotaz mailem, zkusím něco zjistit“ nebo „zavolejte mi za pár dní“. Podle nejnovějšího průzkumu čtenosti časopisů a novin, který pod názvem Mediaprojekt najdete na internetových stránkách Unie vydavatelů (www.uvdt.cz), má Počítač pro každého přibližně sto dvacet tisíc čtenářů. Proto prosím pochopte, že ač si vážíme vaší důvěry, nemůžeme se ani při nejlepší vůli každému z vás osobně věnovat.Správná adresa pro vaše dotazy je elektronická, a to redakce@ppk.cz.

Našim předplatitelům a těm, kdo by si předplatné Počítače pro každého chtěli objednat, připomínám novou bezplatnou telefonní linku společnosti Send, a to na čísle 800 876 022 (toto číslo platí jen pro volání z České republiky a volat na něj můžete samozřejmě i v případě reklamace nedodaných předplacených časopisů).

Přeji vám krásný konec léta a těm z vás, kterým právě skončily prázdniny, přeji úspěšný vstup do nového školního roku.

Ivan Heisler, šéfredaktor

 

Tvorba www stránek