Cesta: Archiv vydání / 2008 / 23 / Počítač pro každého 23/2008 – úvodník


Počítač pro každého 23/2008 – úvodník

Kdo si hraje, nezlobí

Vážení čtenáři, osobní počítače se už zabydlely nejen v kancelářích, ale i ve značné části domácností. A domácí počítače slouží nejen ke komunikaci se světem (prostřednictvím internetu máme doma vždy čerstvé zprávy o dění ve světě, nejrůznější užitečné informace i možnost dopisovat si s kamarády), ale především k zábavě. Vedle poslechu hudby, zpracování a prohlížení fotografi í a zpracování videa jsou zdrojem elektronické zábavy také počítačové hry. Asi není mnoho počítačů, na kterých by nebyla nainstalována žádná hra, a jen těžko byste hledali někoho, kdo si žádnou hru nikdy aspoň nezkusil zahrát.

My jsme počítačovým hrám věnovali hlavní téma tohoto vydání. Přečtěte si o tom, které doplňky k počítači byste si měli pořídit, abyste získali ten správný požitek ze hry. Určitě poznáte ten rozdíl, když například při řízení simulátoru závodního auta budete mít v rukou místo myši volant. Připravili jsme pro vás i tipy na několik konkrétních zařízení, která sice možná nepředstavují absolutní špičku, ale určitě poskytnou kvalitní službu za přijatelnou cenu.

V dalším článku autor rozebírá výhody a nevýhody herních konzolí v porovnání s hraním her na osobním počítači.

Pro ty, kdo by chtěli potěšit ratolest vánočním dárkem v podobě nové hry, ale nevědí, jakou hru mají pořídit, přinášíme stručný přehled hlavních typů počítačových her. V rubrice Internet pak najdete odkazy na internetové stránky, na kterých se o hrách dozvíte daleko víc.

V hardwarovém testu se u nás tentokrát sešlo pět počítačů určených pro hry. Můžete se tedy podívat, jaký výkon lze čekat od počítačových sestav v cenách (bez monitoru) od 16 500 do 18 500 Kč. Otestovali jsme také jeden notebook, který se díky své velikosti a výbavě na hraní her také hodí.

Pro příznivce digitální fotografie jsme připravili porovnání dvou kompaktních fotoaparátů vybavených desetinásobným optickým zoomem a pro všechny televizní diváky je tu článek s odpověďmi na některé z nejčastějších otázek o probíhající digitalizaci televizního vysílání.

Video v počítači

V minulém vydání jsme testovali šest digitálních videokamer s vysokým rozlišením obrazu. Tentokrát se zaměříme na zpracování videa v počítači. Představíme vám dva solidní programy od renomovaných výrobců videoeditačního softwaru – Pinnacle Video Studio a Adobe Premiere Elements. Připravili jsme pro vás také návod na použití šikovného bezplatného prográmku, který umí jednoduše převádět video do nejrůznějších formátů. Uvidíte, že s použitím vhodných nástrojů můžete video bez velké námahy upravovat a publikovat (buď prostřednictvím internetu, nebo vypálením na CD či DVD). Výsledek práce videoamatéra může mít velmi profesionální vzhled – záleží jen na vaší invenci.

Sbírku programů určených pro přehrávání a zpracování videa v počítači najdete také na přiloženém cédéčku, stejně jako plnou verzi bezpečnostního balíku Panda
Internet Security 2009 s bezplatnou licencí na tříměsíční aktualizace.

Další návody jsou věnovány práci s hlavním panelem Windows, propojování dat z různých sešitů MS Excelu, použití stylů v textovém editoru Writer a úpravám fotografií. Pro pokročilejší uživatele je tu návod na použití praktického nástroje, který umožní bezpečně vyzkoušet nové programy tak, abyste při jejich instalaci a následném odstraňování nenarušili funkčnost operačního systému.

Věřím, že si každý z vás vybere něco užitečného jak z obsahu tištěné části časopisu, tak z programů na přiloženém CD.

Ivan Heisler, šéfredaktor

 

Tvorba www stránek