Cesta: Archiv vydání / 2008 / 14 / Počítač pro každého 14/2008 – úvodník


Počítač pro každého 14/2008 – úvodník

Nakupujete přes internet?

Vážení čtenáři, v internetových obchodech dnes můžeme nakoupit v podstatě cokoli. Mnozí z nás se však tohoto způsobu nákupů dosud obávají. Jak poznám spolehlivý obchod? Nenarazím na podvodníky? Jaké jsou výhody nakupování přes internet oproti „kamenným“ obchodům? Mají ty internetové nějaké nevýhody? Kdy se vyplatí jít do obchodu a kdy na internet? Odpovědi na tyto a další otázky spojené s internetovými obchody najdete v článcích na stranách 10 až 13.

Přenosné počítače na doma

Otestovali jsme další dva notebooky z kategorie těch levnějších a v tomto vydání vám je představíme. To, že je pořídíte za rozumnou cenu, ještě neznamená, že byste při tom museli dělat nějaké kompromisy. Tyto počítače nabízejí dostatečný výkon pro běžnou práci a také bohatou výbavu. Pozadu nezůstává ani jejich vzhled, takže jde o skutečně plnohodnotné notebooky.

Ukliďte si na disku

Každý pevný disk, bez ohledu na svou kapacitu, je malý. Dříve či později jej totiž uživatel zaplní, a to jednak daty užitečnými, jednak (často v mnohem větší míře) daty, bez kterých by se snadno obešel. Do té druhé skupiny určitě patří takzvané duplicitní soubory, tedy soubory, které jsou na různých místech disku uloženy v několika exemplářích. Takové nadbytečné kopie souborů zabírají místo na disku naprosto zbytečně a čas od času je vhodné je odhalit a vymazat. Pokud byste však tuto činnost chtěli dělat ručně, nikdy byste se kýženého výsledku nedobrali. Naštěstí existují programy, které většinu této práce udělají za vás: Duplicitní soubory na disku vyhledají a pomohou vám i s jejich odstraněním. Návod na jeden takový program najdete v sekci návodů Jak na to, a to na straně 29.

Další návody v tomto vydání jsou věnovány úpravám fotografií, stahování souborů z internetu a také tipům na lepší využití kancelářských programů z balíku MS Office (Wordu, Excelu a Outlooku).

Internetové prohlížeče

Bez prohlížeče WWW stránek se dnešní počítače neobejdou. Kdo nechce k brouzdání po internetu používat „standardní“ a ve Windows obsažený MS Internet Explorer, ten se může poohlédnout po některém z alternativních prohlížečů. Nyní jsou čerstvě na světě nové verze prohlížečů Firefox a Opera. Nové vlastnosti těchto dvou programů vám představíme v článku na straně 38 a oba prohlížeče také najdete na přiloženém cédéčku.

Tipy na výlet

Pro turisty a také pro milovníky historie máme tentokrát na cédéčku plnou verzi programu nazvaného „100 nejkrásnějších hradů, zámků a zřícenin“. Autoři vybrali stovku objektů ze jmenovaných kategorií a shromáždili o nich základní informace. Dočtete se nejen o historii každého z nich, ale i o tom, co vás na daném místě čeká dnes. Informace o jednotlivých památkách jsou doplněny o fotografie a v několika případech jsou tu i videa, pořízená při procházce po objektu. Na vybrané místo se tak můžete vypravit vybaveni nejen základními znalostmi jeho historie, ale díky fotografi ím také představou o tom, jak cíl výletu vypadá. Vyhledávat v této databázi můžete podle krajů, podle názvu (k dispozici je abecední rejstřík) a také podle typu památky. A pokud by vám slovní spojení „nejkrásnější zříceniny“ náhodou připadalo nepatřičné, určitě si ty fotografie prohlédněte. Jistě vás přesvědčí o tom, že mnohá zřícenina je (při vší úctě k současným architektům) krásnější než leckterá novostavba. Abych však byl spravedlivý, musím uznat, že ač většina novostaveb neposlouží jako cíl romantické procházky, daleko pohodlněji se v nich bydlí.

Věřím, že se dáte inspirovat k návštěvě některého z historických klenotů naší vlasti, a přeji vám krásné zážitky. Jelikož i my v redakci si o prázdninách musíme vybrat nějakou tu dovolenou, následující dvě vydání Počítače pro každého teď vyjdou v intervalu prodlouženém na tři týdny. Příští vydání tedy bude v prodeji od pondělí 28. července.

Ivan Heisler, šéfredaktor

 

Tvorba www stránek