Cesta: Archiv vydání / 2008 / 13 / Počítač pro každého 13/2008 – úvodník


Počítač pro každého 13/2008

Za pěkné vysvědčení...

Vážení čtenáři, jedním z hlavních témat přelomu školního roku a prázdnin je vysvědčení – aspoň v těch rodinách, jejichž členové chodí do školy. Jestliže se o školní prospěch svých potomků zajímáte průběžně, neměly by vás známky na vysvědčení překvapit, a to ani příjemně, ani nepříjemně. V každém případě se hodí odměnit žáčkovu celoroční snahu nějakým dárkem. Nemusí to být hned celý počítač; radost udělá i vhodný doplněk nebo třeba spotřební materiál. Může jít třeba o sadu dobíjecích baterií, o novou myš, o počítačovou hru nebo o nějaký program. Amatérskému fotografovi se jistě budou hodit paměťová karta do fotoaparátu, náhradní inkoustové náplně do tiskárny nebo třeba balíček fotopapírů; balení zapisovacích CD nebo DVD přijde vhod téměř každému uživateli počítače. A víte, že ceny paměťových „klíčenek“ – USB flash disků – klesly natolik, že například disk s kapacitou 1 GB lze koupit za cenu nižší než 150 Kč? Zařízení v hodnotě kolem 500 Kč pak už nejen pojme příslušný objem libovolných dat, ale také dokáže přehrávat digitální hudbu a má v sobě zabudováno i rádio. I takový dárek bude užitečný a u mladého počítačového nadšence jistě zaboduje. Tipy na další dárky najdete v článku na straně 44.

Počítače na cesty

Těsně před hlavní turistickou sezonou jsme se věnovali i přenosným počítačům, jaké si s sebou můžete bez problémů vzít na dovolenou. Otestovali jsme pro vás tři kompaktní notebooky, které se díky malým rozměrům (zaberou přibližně tolik místa jako složená osuška) a hmotnosti kolem dvou kilogramů vejdou do každého cestovního zavazadla. U notebooků platí, že čím jsou menší, tím jsou dražší. Vybrané modely vás však finančně nezruinují – včetně operačního systému Windows Vista stojí každý z nich méně než 24 000 Kč. V testu, který začíná na straně 10, si přečtěte, co od těchto počítačů můžete čekat.

Pohodlná myš se vyplatí

Ten, kdo pracuje s počítačem déle než jen několik desítek minut týdně, jistě ocení kvalitní počítačovou myš. Toto malé zařízení má totiž většina uživatelů při práci s PC téměř neustále v ruce a jeho prostřednictvím ovládá většinu programů. Myš, která se špatně drží a nereaguje přesně na pohyby vaší ruky, vás dokáže připravit nejen o spoustu času, ale někdy i o nervy, a dokonce může způsobit i bolestivé zdravotní potíže. Proto se určitě vyplatí nejen investovat několik stokorun do kvalitní myši, ale hlavně věnovat potřebný čas výběru toho správného modelu. V testu na straně 14 vám představíme osm různých myší a poradíme vám, na které jejich vlastnosti se při nákupu soustředit.

Věčné téma – vypalování

Nejdostupnějším způsobem zálohování dat (a že je nutno veškerá cenná data zálohovat, o tom prosím nepochybujte) je jejich uložení na cédéčka nebo dévédéčka prostřednictvím vypalovací mechaniky. Tomuto tématu tentokrát věnujeme článek, v němž najdete odpovědi na nejčastější dotazy běžných uživatelů. Přečtěte si je na straně 36. Dozvíte se například to, které formáty vypalovacích DVD existují, co znamená technologie LightScribe a kdy si můžete legálně vyrobit záložní kopii filmu pro vlastní potřebu.

Plánujeme cestu na dovolenou

Na přiloženém cédéčku tentokrát najdete další užitečný bonus. Jde o mapy patnácti států střední a jižní Evropy, doplněné o funkce vyhledávání sídel a optimálních tras. Chystáte-li se na cestu autem do Německa, Polska, Chorvatska nebo třeba do Bulharska, program „SmartMaps Guide – středojižní Evropa“ vám najde nejrychlejší nebo nejkratší cestu. Tu pak ukáže na mapě a také vám vypíše její podrobný itinerář. Šťastnou cestu!

Stěhování redakce

Toto vydání PPK je poslední, které připravujeme v kancelářích v ulici Na Florenci. Po necelých šesti letech, strávených v kanceláři s výhledem na Masarykovo nádraží a na magistrálu, se naše redakce stěhuje do nové kancelářské budovy v Přemyslovské ulici na Žižkově, kde budeme z okna hledět na fasády okolních činžovních domů. Naši novou poštovní adresu najdete v tiráži tohoto vydání na straně 50.

Přeji všem krásné léto a nezapomeňte, že Počítač pro každého vychází i o prázdninách. Příští vydání bude v prodeji od pondělí 7. července.

Ivan Heisler, šéfredaktor

 

Tvorba www stránek