Cesta: Archiv vydání / 2008 / 09 / Počítač pro každého 9/2008 – úvodník


Počítač pro každého 9/2008 – úvodník

Internet na úřadě, úřad na internetu

Vážení čtenáři, internet je rok od roku stále užitečnější. Krůčky, jimiž náš stát své služby přibližuje občanovi připojenému k internetu, jsou sice drobné, ale soustavné. Digitalizují se a propojují různé databáze jednotlivých úřadů, což zvyšuje efektivitu práce úředníků, a díky tomu se snad brzy dočkáme toho, že na veškeré úkony potřebné k vyřízení jakékoli žádosti postačí jedna návštěva na úřadě. A nakonec možná ani na žádný úřad nebudeme muset chodit – veškerou nutnou komunikaci s úředníky zvládneme přes internet z pohodlí své domácí kanceláře.

První vlaštovky se objevují – začíná fungovat síť internetových terminálů Czech POINT, jejímž prostřednictvím můžete na jednom místě získat ověřený výpis z živnostenského a obchodního rejstříku, z katastru nemovitostí a z rejstříku trestů. Terminálů přibývá a kromě 1300 matričních úřadů v obcích bychom je ještě letos měli najít i ve stovkách poboček České pošty. Máte-li přístup k internetu z domova, nemusíte pro výpis chodit ani na matriku; můžete si ho prostřednictvím formuláře, umístěného na stránkách www.czechpoint.cz, objednat a pošta vám požadovaný výpis doručí až domů.

Využití internetu se plánuje i pro příští sčítání lidu (to má být v roce 2011) a v dohledné době snad u nás bude možné se elektronicky (na dálku) účastnit voleb. Internetové připojení domácnosti tak získává na atraktivitě. Ceny za připojení bohužel neklesají, ale díky rozšiřující se nabídce roste poměr výkonu k ceně. Internet zkrátka už není jen na hraní a pro ukojení zvědavosti (i když i tyto funkce plní dobře) a jeho užitečnost je čím dál hmatatelnější. Šetří nám nejenom čas, ale také nezanedbatelné náklady na cestování a na poštovné.

Vstřícný krok směrem k dostupnosti úřadů přes internet nyní udělal i telekomunikační operátor Telefónica O2: Každý, kdo se se svým notebookem dostane do záběru takzvaných hot spotů Wi-Fi této společnosti (seznam těchto míst najdete na internetových stránkách O2 na adrese www.cz.o2.com/wifi), může na vybrané stránky úřadů a státních institucí přistupovat zdarma. Tato možnost je sice omezena jen na konkrétní místa a význam má jen pro majitele zařízení schopných připojit se k internetu prostřednictvím technologie Wi-Fi, ale i tak je to užitečná služba.

Internet by nám tedy měl šetřit čím dál víc času; to však neznamená, že bychom místo obcházení úřadů měli jen sedět doma u počítače. Doufám, že se nám podaří ušetřený čas využít ke zdravějším aktivitám – třeba k rekreačnímu sportu nebo k procházkám po lese.

Ivan Heisler, šéfredaktor

 
  • .
  • .

Tvorba www stránek