Cesta: Archiv vydání / 2008 / 04 / Počítač pro každého 4/2008 – úvodník


Počítač pro každého 4/2008 – úvodník

Notebook za osm tisíc

Vážení čtenáři, možná uvažujete o tom, že starý stolní počítač vyměníte za notebook, ale odrazují vás vysoké ceny. Svět se však mění a skutečnost této představě dnes už neodpovídá. Díky masové výrobě se ceny komponent pro notebooky v posledních letech výrazně snížily, a tak s potěšením zjišťujeme, že průměrná cena slušně vybaveného notebooku určeného pro běžné domácí uživatele klesla pod hranici 20 000 Kč. My jsme pro vás otestovali šest takových notebooků, které úspěšně konkurují sestavám stolních počítačů nejen výkonem, ale i cenou. Nový funkční notebook (i když ne zcela srovnatelný s těmi ostatními, mimo jiné proto, že je vybaven jiným operačním systémem) můžete mít už za osm tisíc korun. Jakou výbavu a jaký výkon můžete od levných notebooků očekávat, to si přečtěte na stranách 10 – 14.

Druhým větším tématem tohoto vydání je opakovaná instalace Windows. Po nějaké době používání se totiž většina počítačů dostane do stavu, kdy je nutno provést „generální úklid“, spojený s novou instalací operačního systému. Seznámíme vás nejen s postupem instalace Windows (vybrali jsme nejrozšířenější operační systém Windows XP), ale také s tím, jak a co byste měli předem zálohovat a jak zálohovat a pak obnovit ovladače hardwaru, abyste při celé akci nepřišli o žádná důležitá nastavení.

Na přiloženém cédéčku najdete opět výběr více než padesáti užitečných programů. Kromě plné verze bezpečnostního balíku Norton Internet Security 2008 (s licencí na čtvrtletní bezplatné aktualizace) jsou tu i programy na úpravu a přehrávání hudby a videa, diagnostické nástroje a další programy.

Ivan Heisler, šéfredaktor


Tvorba www stránek