Cesta: Archiv vydání / 2007 / Počítač pro každého 19/2007 – úvodník


Počítač pro každého 19/2007 – úvodník

Vážení čtenáři, internet je skvělý pomocník nejen při práci nebo při studiu, ale i v běžném životě. Jeho prostřednictvím můžete snadno komunikovat nejen s rodinou a s přáteli, ale i s úřady, máte neustále k dispozici aktuální zprávy, slovníky, telefonní seznamy, mapy či informace o dopravním spojení. Je váš domácí počítač připojen k internetu? A pokud ano, jste s parametry tohoto připojení a s jeho kvalitou spokojeni? Jestliže je vaše odpověď na některou z těchto dvou otázek záporná, měli byste uvažovat o tom, zda si připojení k internetu pořídit, případně zda to stávající nahradit nějakým lepším (spolehlivějším, rychlejším, levnějším nebo třeba mobilním). Připravili jsme pro vás přehled nejpoužívanějších způsobů internetového připojení. V článku na straně 10 najdete jejich hlavní výhody a nevýhody, orientační ceny a také doporučení, pro které uživatele se který typ připojení hodí. Nesmíme však zapomínat ani na to, že internet má i svá úskalí. Stejně jako ve skutečnosti i v internetové virtuální realitě jsou zloději a podvodníci, na které je třeba si dát pozor, protože stanete-li se jejich obětí, následky už nejsou virtuální, ale velmi reálné. Abyste získali přehled, co všechno se může stát, přečtěte si slovníček hlavních internetových hrozeb na straně 46.

Druhým větším tématem tohoto vydání je zpracování videa v počítači. V článku na přání (na straně 50) vám poradíme, která zařízení a programy budete potřebovat, abyste video z různých analogových zdrojů (televize, kazety VHS, analogové videokamery) dostali do digitální podoby do počítače a vyrobili z něj funkční filmová DVD. Se správným vybavením, které ani nemusí být drahé, se do experimentování s videem může pustit každý. Doporučované bezplatné programy najdete na přiloženém cédéčku. Také vám představíme šikovný program Adobe Premiere Elements, určený pro domácí stříhání videa (str. 18), a v rubrice Jak na to se v článku na straně 23 dočtete, jak video v počítači zkomprimovat tak, aby se dalo přehrávat v kapesních přehrávačích.

Přiložený CD-ROM obsahuje kromě již zmíněného výběru programů na úpravu videa také dva bonusy – plnou verzi Lexikonu států světa a užitečný program na zpracování a tisk fotografií. Najdete tu i plnou verzi hry „Včelka Mája – Velká bouřka“. Tuto hru jsme vám přinesli již na PPK CD 17/2007. Hru, obsaženou na předminulém CD, bylo možné dohrát až do konce (Vilík najde čepičku), avšak chyběla závěrečná pasáž (vysvobození Máji z pavučiny a setkání s tetou Kasandrou), čehož si mnozí hráči možná ani nevšimli. Za tuto chybu se všem hráčům omlouváme a přinášíme hru znovu, tentokrát v kompletní podobě.

Nezapomněli jsme ani na testy a představení hardwaru. V tomto vydání najdete podrobný srovnávací test čtyř barevných multifunkčních tiskáren, které se hodí pro domácí kancelář a které dokážou také kvalitně tisknout fotografie. Představíme vám digitální fotoaparát, dva set-top boxy pro příjem digitálního TV vysílání, kapesní hudební přehrávač s rádiem, kameru, projektor a přenosný DVD přehrávač. Věřím, že si z této zajímavé nabídky něco vyberete, a přeji vám příjemné čtení.

Ivan Heisler, šéfredaktor

 

Tvorba www stránek