Cesta: Archiv vydání / 2007 / 14 / Počítač pro každého 14/2007 – úvodník


Počítač pro každého 14/2007 – úvodník

Vážení čtenáři, věřili byste, že vám v dnešní době někdo dá něco užitečného zadarmo? Naštěstí se to stává, a to i v oblasti počítačových programů, přestože jinak představují poměrně nákladnou investici. Vyplatí se tedy vždycky před nákupem softwaru zapátrat po tom, zda by vám stejnou nebo podobnou službu nemohl prokázat nějaký program bezplatný. Téměř ke každému placenému programu totiž existuje bezplatná alternativa, která vám zadarmo nabídne podobné funkce. Finanční úspora bývá vyvážena absencí technické podpory nebo některých funkcí, a tak je na vás, abyste zvážili, za které funkce programu a za které služby s ním spojené jste ochotni zaplatit.

Není však pravda, že všechny programy, které se dají odněkud volně stáhnout, můžete za všech okolností zdarma používat. Licenční podmínky jsou u různých typů programů různé a je třeba jim věnovat dostatečnou pozornost, nechcete-li se dostat do rozporu se zákonem. V článku věnovaném hlavnímu tématu si přečtěte, jak se orientovat v různých typech licencí a na co si dát pozor. Doporučíme vám programy, které stojí za vyzkoušení, a poradíme vám, jak je získat.

Podrobně jsme se podívali na tři značkové stolní počítače; jestliže uvažujete o novém osobním počítači jako o dárku pro úspěšného studenta, podívejte se, jak tyto počítače dopadly v našem testu.

A pokud se poohlížíte po vhodném digitálním fotoaparátu na dovolenou, přečtěte si recenzi „elektronické zrcadlovky“ Fujifilm FinePix S5700, která vás může zaujmout nejen desetinásobným zoomem, ale také atraktivní cenou.

Na přiloženém cédéčku najdete kromě souboru užitečných programů pro práci s internetem také plnou verzi programu Zoner Photo Print 7. Ten vám nabídne širokou škálu funkcí pro tisk fotografií. Najdete v něm různé šablony na sestavení a tisk vlastních kalendářů a fotoalb. Pro ty, kdo rádi tráví letní noci pod hvězdami, přinášíme „trenažér“ v podobě virtuálního planetária. Věřte, že pohled na hvězdnou oblohu je ještě úžasnější, když víte, jak se která hvězda jmenuje. Přeji všem pěkné prázdniny.

Ivan Heisler, šéfredaktor

 

Tvorba www stránek