Cesta: Archiv vydání / 2007 / 07 / Počítač pro každého 7/2007 – úvodník


Počítač pro každého 7/2007 – úvodník

Vážení čtenáři, právě v těchto dnech přichází na český trh dlouho očekávaná nová verze operačního systému Windows od Microsoftu. Jaká je nová Vista? Reklamní plakáty nám napovídají, že je tak úžasná, že bychom měli říci „wow“. Nevím jistě, zda nějaký program někdy našince donutí toto americké citoslovce použít, ale to není důležité. Windows Vista jsou naštěstí lokalizována do češtiny, takže je můžeme používat, aniž bychom se museli učit anglicky.

Možná však někdo z nás nadšení projeví, protože v nových Windows je opravdu spousta novinek a vylepšení. Chcete-li vědět, co vás v případě přechodu na Vistu čeká, přečtěte si článek na stranách 42 až 45. I když se Vistě budeme věnovat i v dalších vydáních, přece jenom si uvědomujeme, že většina uživatelů stále používá starší verze Windows, a že tedy „starým“ Windows musíme věnovat více prostoru. Momentálně nejrozšířenějším operačním systémem jsou Windows XP; společnost Microsoft uvádí, že uživatelům „ikspéček“ bude poskytovat podporu včetně nezbytných aktualizací ještě dva roky, takže zatím ani vás, ani nás k urychlenému přechodu na novou verzi nic nenutí. Ono to totiž nebude jen tak. Kromě nezanedbatelné pořizovací ceny musíme počítat i s vyššími nároky na výkon počítače, takže v mnoha případech si pořízení nového operačního systému vyžádá i výměnu celého počítače. A tak můžeme začít šetřit, máme na to přibližně dva roky.

Přiložené cédéčko tentokrát určitě udělá radost všem, kdo rádi vaří. Připravili jsme pro vás plnou verzi elektronické kuchařky CulinatiX. Najdete v ní více než 500 zajímavých receptů a další můžete přidávat. Využít můžete i užitečných funkcí, jako je například automatické sestavení seznamu pro nákup a kalendář s jídelníčkem. Kdo si hlídá zdravou výživu, určitě ocení informace o nutričních hodnotách jednotlivých jídel. Přeji vám hodně úspěchů při kulinářských experimentech a dobrou chuť.

Ivan Heisler, šéfredaktor


Tvorba www stránek