Cesta: Archiv vydání / 2007 / 03 / Počítač pro každého 3/2007 – úvodník


Počítač pro každého 3/2007 – úvodník

Vážení čtenáři, začátkem ledna se do amerického Las Vegas sjeli všichni významní výrobci spotřební elektroniky, aby světové veřejnosti ukázali své nejnovější výrobky. A protože do kategorie spotřební elektroniky už dávno patří také osobní počítače, nemohly na letošním veletrhu CES (Consumer Electronics Show) chybět ani takové firmy, jako je Microsoft a Hewlett-Packard. Na nejnovější trendy v elektronické zábavě jsme se byli podívat i my.

Co je tedy nového? Bill Gates na veletrhu představil novou verzi systému Microsoft Windows, nazvanou Windows Vista (její česká podoba bude brzy k dispozici i na našem trhu); uživatelé se tak dočkají ještě širšího využití domácího počítače na poli zábavy a jeho snadnějšího propojení s přístroji pro přehrávání hudby a filmů a pro sledování televize.

Společnost LG představila přehrávač, který dokáže přehrát filmy s vysokým rozlišením jak z disků HD DVD, tak z disků Blu-ray. Tento přístroj dává filmovým fanouškům naději, že se v budoucnu nebudou muset starat o to, který ze dvou soupeřících formátů videa zvítězí.

Mezi službami a výrobky, které byly oceněny jako nejlepší vystavované produkty, byla také digitální videokamera Sony s vestavěným pevným diskem, multimediální kapesní přehrávač značky SanDisk, který dokáže hudbu i video stahovat bezdrátově rovnou z internetu, a dvoudílný „bezdrátový“ televizor Samsung, jehož plazmová obrazovka přijímá obraz ze základnové stanice prostřednictvím bezdrátové technologie Wi-Fi. Výhoda tohoto televizoru spočívá v tom, že zatímco základna je prostřednictvím kabelů připojena k různým zdrojům signálu, k obrazovce (ta může být od základny vzdálena až 300 metrů) vede jediný kabel, a to kabel elektrického napájení. Další ceny „Best of CES“ získal například kompaktní reprosystém Philips s vestavěným DVD přehrávačem, výkonný notebook značky Alienware, určený pro hráče, a také nový systém bezdrátového napájení kapesních přístrojů.

Novinek, které by si zasloužily naši pozornost, bylo na veletrhu mnohem víc. Budeme se těšit, že se některé z nich postupně dostanou také k našim uživatelům, a samozřejmě vás s těmito zajímavými výrobky seznámíme podrobněji.

Ivan Heisler, šéfredaktor


Tvorba www stránek