Cesta: Archiv vydání / 2007 / 01 / Počítač pro každého 1/2007 – úvodník


Počítač pro každého 1/2007 – úvodník

Vážení čtenáři, zdá se vám domluva s počítačem příliš složitá? Stále ještě jsme počítače nenaučili komunikovat s uživatelem nějakým „lidským“ způsobem – nedají se běžně ovládat hlasem a zpravidla nereagují ani na naše posunky a gesta. Většinu příkazů musíme zdlouhavě hledat v nabídkách programů, psát je prostřednictvím klávesnice nebo pomocí myši ukazovat na jejich symboly na obrazovce. Časy se však mění a technika se vylepšuje. Některé programy už lze ovládat prostřednictvím gest (i když přitom zatím musíme držet v ruce myš) a jiné reagují i na povely hlasové. Přestože jde zatím jen o malou množinu jednoduchých příkazů a praktický přínos těchto pokusů pro běžného uživatele je diskutabilní, je to určitě slibný krok směrem ke skutečně pohodlné práci s počítačem. Můžete si to hned vyzkoušet – návody jsou na stranách 10 – 12 a dotyčné programy si můžete nainstalovat z přiloženého CD.

Nejvíce stránek v tomto vydání jsme věnovali testu kompaktních digitálních fotoaparátů levnější třídy. Z aktuální nabídky našeho trhu jsme vybrali šest přístrojů s cenou do 6500 Kč. V článku Fotoaparát do každé rodiny si přečtěte jejich hodnocení. Ukázkové fotografie, které jsme prostřednictvím jednotlivých modelů pořídili při testování, najdete na přiloženém cédéčku. Můžete tak porovnat výsledky práce různých fotoaparátů a vybrat si ten přístroj, jehož snímky se vám líbí nejvíce.

Na přiloženém CD však opět najdete také spoustu užitečných programů. Jedním z nich je plná verze zábavné encyklopedie dějepisu Křížem krážem staletími. Z ní se formou hry dozvíte mnoho zajímavého z historie naší civilizace. Jistě vás potěší i sbírka logických her a hlavolamů, které vám pomohou zkrátit dlouhé zimní večery.

Přeji vám příjemnou zábavu a úspěšný start do nového roku.

Ivan Heisler, šéfredaktor


Tvorba www stránek