Cesta: Archiv vydání / 2006 / 24 / Počítač pro každého 24/2006 – úvodník


Počítač pro každého 24/2006 – úvodník

Vážení čtenáři, zapisovací mechaniky CD nebo DVD patří ke standardní výbavě osobních počítačů a díky příznivým cenám médií je vypalování na stříbrné disky nejvýhodnějším způsobem zálohování dat. Tento způsob je zároveň i nejpohodlnější, pokud k vypalování použijete ty správné programy. Základní vypalovací nástroje vám nabídne operační systém Windows a pro běžnou práci vám zcela jistě postačí. Pro ty uživatele, kteří potřebují nějaké zvláštní funkce navíc, je tu řada bezplatných i placených specializovaných vypalovacích programů. V tomto vydání najdete články se základními informacemi o vypalování, návody na použití vypalovacích nástrojů obsažených ve Windows a také přehled vhodných samostatných vypalovacích programů. Jestliže jste se vypalování dosud vyhýbali, měli byste to zkusit. Na CD a DVD se dají uložit nejen fotografie, video a hudba, které pak můžete prohlížet nebo poslouchat i v jiných zařízeních, než je počítač, ale také veškerá počítačová data. Majitelé pevných disků s dostatečně velkou kapacitou sice možná mají pocit, že dokud mají dost místa na disku v počítači, není třeba data zálohovat, to je však omyl, který se může krutě vymstít při jakékoli poruše. Zálohujte aspoň ta nejcennější data – to jsou zpravidla taková data, která nelze znovu vytvořit ani nikde získat.

Vaší pozornosti by neměl ujít ani článek o správném zapojení kabelů, určený spíše pro začátečníky. Pokročilejší uživatelé uvítají trochu odbornější článek o komprimaci hudby pomocí programu dBpoweramp Music Converter a možná vás zaujme i test tří digitálních videokamer nebo duel levných inkoustových tiskáren. Připravili jsme pro vás také podrobný návod na připojení tiskárny k počítači. A kdo si rád hraje, může si vytvořit elektronickou vánoční nebo novoroční pohlednici.

Elektronickou přílohou je tentokrát – letos už počtvrté – dévédéčko. Toto DVD se nám opět podařilo naplnit velmi zajímavým obsahem. Najdete na něm nejen výběr užitečných bezplatných programů (včetně těch vypalovacích, o kterých se dočtete v časopisu), ale hlavně tři hodnotné bonusy, které jinde zdarma nedostanete. Jde o multimediální encyklopedii přírody, o automapu České republiky (obrázek mapy, která svými podrobnostmi přibližně odpovídá autoatlasům v měřítku 1 : 100 000) a o originální českou hru, která určitě pobaví a zabaví nejen děti, ale i mnohé dospělé.

Přeji vám příjemnou zábavu a upozorňuji, že příští vydání PPK vyjde ještě letos, a to těsně před vánočními svátky.

Ivan Heisler, šéfredaktor

 


Tvorba www stránek