Cesta: Archiv vydání / 2006 / 21 / Počítač pro každého 21/2006 – úvodník


Počítač pro každého 21/2006 – úvodník

Vážení čtenáři, nedávno se čeští uživatelé internetu stali cílem útoku podvodníků, kteří chtěli získat přístup k jejich bankovním účtům. Co se vlastně stalo? Podvodníci rozeslali na velké množství náhodně vybraných e-mailových adres českých uživatelů zprávu, která „se tvářila“ jako vzkaz od České spořitelny. Ve zprávě byla žádost, aby se uživatel prostřednictvím vloženého odkazu přihlásil k internetovým stránkám banky a „aktivoval nový systém bezpečnosti vlastních účtů“. V dopisu byly použity „nenápadné“ přesvědčovací metody (nový systém musíte aktivovat, jinak budou vaše účty internetového bankovnictví zablokovány) a důvěryhodnost mu měly dodat zmínky o zvyšování bezpečnosti a o boji proti nebezpečí ztráty peněz z účtů.

Podstrčená internetová stránka měla vypadat jako přihlašovací formulář služby Servis 24. Nic netušící uživatel by se pokusil zadat svoje identifikační údaje a tím by je sdělil podvodníkům. Ti by je obratem použili k přístupu k jeho bankovnímu účtu.

S takovými pokusy se setkáváme poměrně často; novinkou tentokrát bylo to, že dopis byl napsán česky (i když s množstvím gramatických chyb) a týkal se české banky s největším počtem drobných klientů. Navíc jeho autoři využili období, kdy Česká spořitelna v zájmu zvýšené bezpečnosti opravdu určité změny v systému elektronického bankovnictví provádí. Tato okolnost mohla některé uživatele zmást. Naštěstí je naše veřejnost o podobných podvodech poměrně dobře informována, a tak věřím, že se nenašel nikdo, kdo by na tento podvod „naletěl“. Pro ty, kdo by v podobných případech přece jenom zaváhali, opakuji: Žádná banka své klienty tímto způsobem o nic podobného nežádá. Pokud takový dopis dostanete, vždy se jedná o podvod. Budete-li takové zprávy ignorovat a zachováte-li při nakládání se svými účty doporučovaná bezpečnostní pravidla, budou vaše úspory v bance v bezpečí.

Ivan Heisler, šéfredaktor

 

Tvorba www stránek