Cesta: Archiv vydání / 2006 / 12 / Počítač pro každého 12/2006 – úvodník


Počítač pro každého 12/2006 – úvodník

 

Vážení čtenáři,
ač to podle aktuálního počasí tak nevypadá, za pár dní tu máme léto. Dětem začnou prázdniny a nám všem hlavní sezona dovolených. Mnozí z nás budou volné chvíle trávit na cestách nebo třeba na chalupě, tedy mimo svůj stálý domov. Já se na dovolenou mimo město těším a slibuji si, že se pokusím odpočinout si od práce s počítačem – aspoň týden jej nezapnu. Lidé s jinou profesí se však třeba naopak těší na to, jak právě o dovolené budou mít na „hraní“ s počítačem víc času. Stěhovat stolní počítač na chalupu, nebo dokonce pod stan není příliš praktické. Pokud se kontaktu se svým počítačem nechcete vzdát ani na dva nebo tři týdny dovolené, uvažujte o počítači přenosném. Notebook je užitečnou (a dnes možná už nezbytnou) pomůckou také pro studenty vysokých škol. Vyzkoušeli jsme šest notebooků, jež sice s cenou pod 25 000 Kč patří mezi ty levnější, ale které nabízejí slušnou výbavu a solidní výkon. Přečtěte si o nich v testu, který začíná na straně 10.

Nechcete-li se na cestách vzdát ani připojení k internetu, podívejte se na možnosti mobilního internetového připojení, které nám poskytují mobilní operátoři. Článek o tom, jaké jsou možnosti přístupu k internetu prostřednictvím mobilních telefonů, najdete na straně 41.

Komu jeho ratolesti udělají radost pěkným vysvědčením, ten bude určitě uvažovat o odměně v podobě vhodného dárku. Jestliže dotyčný žák nebo student používá počítač, proč mu nekoupit právě nějaký počítačový doplněk? Může to být počítačová hra nebo balíček vypalovacích cédéček a radost přinese také paměťový flash disk; ti majetnější mohou uvažovat o přehrávači MP3 nebo třeba o digitálním fotoaparátu. Na straně 48 najdete od naší redakce několik tipů.

Chcete-li si však opravdu odpočinout, zkuste si poskládat z papíru nějaké zvířátko nebo jiný pěkný výtvor. Na přiloženém cédéčku najdete plnou verzi multimediálního programu „Origami – kouzelný svět papíru“. Pomocí podrobných návodů a s trochou šikovnosti a trpělivosti dokážete jistě i vy vytvořit úžasné věci.

Ivan Heisler, šéfredaktor

Tvorba www stránek