Cesta: Archiv vydání / Počítač pro každého 21/2008 – úvodník


Počítač pro každého 21/2008 – úvodník

Bezpečnost především

Vážení čtenáři, internet zkracuje vzdálenosti mezi lidmi tím, že usnadňuje, zrychluje a zlevňuje komunikaci. Tato veskrze užitečná skutečnost má však i nepříjemný vedlejší efekt: zmíněné výhody moderních komunikačních technologií totiž mohou zneužít také zločinci všeho druhu. Pro podvodníky, jejichž „práce“ spočívá především ve vyhledávání a oslovování co největšího počtu potenciálních obětí, jsou elektronická pošta a síť webových stránek přímo darem z nebes. Zatímco ještě před třiceti lety by například rozeslání dopisu s „lákavou nabídkou“ na několik stovek poštovních adres vyžadovalo nemalé finanční prostředky (a dalo by to také dost práce), dnes není velký problém během několika minut rozeslat třeba miliony dopisů, a to zcela zdarma. A i když pravděpodobně značná část takových zásilek vůbec nenajde adresáta, „podnikateli“ postačí, jestliže mu na vějičku sedne nepatrná část těch uživatelů, ke kterým se zprávy dostanou. Bohužel to funguje a vždycky se najde aspoň několik obětí, jejichž důvěra může být zneužita. Důkazem úspěšnosti tohoto podnikání je jeho rozmach – počet takovýchto útoků neustále roste a jsou stále dokonalejší a propracovanější. Organizované skupiny profesionálních zločinců se stále častěji zaměřují i na menší „trhy“, které pro ně ještě nedávno nebyly zajímavé. A tak se setkáváme s útoky cílenými na české nebo slovenské klienty místních bank a podobně. Riziko roste i tím, že moderní technologie se stávají běžnou součástí života a začínají je používat i technicky méně zdatní (a tím pádem snadněji manipulovatelní) uživatelé. Přitom ve většině případů k úspěšné obraně stačí chladná hlava a zdravý selský rozum. V anonymním prostředí internetu v zásadě nikomu a ničemu nedůvěřujte (téměř všechno, například včetně adresy odesílatele elektronické pošty a odkazu na WWW stránku, se dá zfalšovat), zprávy od neznámých uživatelů ignorujte, a když už nějaká zpráva působí velmi naléhavě a zároveň důvěryhodně, vždy si její pravost ověřte. V tomto vydání se v článku na straně 12 dočtete, s jakými typy internetových podvodů se můžete setkat a jak se jim úspěšně ubránit.

Nepodceňujte ani technické zajištění svého počítače prostřednictvím příslušných bezpečnostních programů – na PPK CD je několik takových užitečných nástrojů, najdete je v rubrice Bezpečný počítač.

Výhledy do kraje

Na přiloženém cédéčku je jako bonus tentokrát opět něco pro turisty a pro milovníky naší krajiny. Elektronická podoba publikace Půvabné vyhlídky na Čechy nabízí výběr třiapadesáti míst s pěkným výhledem, která určitě stojí za to navštívit. Kromě textového popisu tu najdete i fotografie a přehledné mapky okolí těchto míst. Najdete spoustu tipů na výlety – doporučuji aspoň některé z nich absolvovat ještě teď na podzim, dokud je příroda krásně barevná.

A jestliže na svých toulkách podzimní přírodou něco pěkného vyfotografujete, možná se vám budou hodit i programy určené pro správu a úpravu digitálních fotografií. Takových programů je na cédéčku hned několik a všechny jsou bezplatné, stačí si jen vybrat.

Nový web PPK

Po několika letech jsme letos přistoupili k modernizaci našich internetových stránek. Od října běží na adrese www.ppk.cz jejich nová podoba. Zatím (zhruba do konce roku) jde o testovací provoz a obsah stránek (včetně archivních materiálů z předchozích ročníků PPK) se průběžně  doplňuje. Už teď však budeme rádi, když nám napíšete, jak se vám naše nové stránky líbí a co bychom na nich podle vás měli vylepšit. Věřím, že vás zaujmou například podrobnější informace o aktuálním vydání, rozrůstající se soubor odpovědí na nejrůznější dotazy našich čtenářů nebo možnost stáhnout si vybrané články ze starších vydání PPK ve formátu PDF.

A když jsme u internetových stránek, mám pro vás ještě jednu zprávu. V polovině října byla po víc než jednoročním zkušebním provozu naostro spuštěna mezinárodní knihovna počítačových programů Download.CHIP.eu, na jejíž tvorbě se za Česko podílí naše vydavatelství. Podívejte se na adresu download.chip.eu/cz. Najdete tam nejen bohatý výběr nejrůznějších programů ke stažení, ale také možnost zapojit se do diskusí o těchto programech, hodnotit je a podělit se o své zkušenosti s ostatními uživateli.

Jsme Burda Praha

Pozornější čtenáři si možná všimli jedné změny na potisku a obálce cédéčka a v tiráži časopisu na straně 58. Počítač pro každého už nevydává Burda Communications, ale Burda Praha. Jde jen o „papírovou“ změnu, která se časopisu samého ani jeho čtenářů nedotkne.

Redakce funguje ve stejném složení a na stejné adrese (nemění se ani adresy e-mailové, nadále nám můžete psát na adresu redakce@ppk.cz). Počítač pro každého bude vycházet i nadále, nebudu však slibovat, že bude vycházet v nezměněné podobě. Určité změny v grafice časopisu a v jeho struktuře totiž připravujeme, a to ještě na letošní podzim.

Ivan Heisler, šéfredaktor

 

Tvorba www stránek