Cesta: Archiv vydání / Počítač pro každého 19/2008 – úvodník


Počítač pro každého 19/2008 – úvodník

Počítače na cesty (do školy)

Vážení čtenáři, ještě před nedávnou dobou používali studenti k výpočtům logaritmické pravítko nebo logaritmické tabulky a nástup elektronických kalkulaček pak znamenal malou revoluci. Letos před koncem prázdnin jsem viděl v televizi reportáž z obchodního domu o nakupování školních pomůcek. Prodavači v ní hovořili o tom, že jedním z požadavků na školní brašnu je to, aby měla úložný prostor na notebook. Počítač se za několik desetiletí stal poměrně běžnou školní pomůckou, a na některých vyšších školách je dokonce nutnou výbavou studenta.

Dnešní přenosné počítače jsou dostatečně výkonné, aby mohly plně nahradit počítač stolní, a přitom jsou i cenově dostupné. Zařízení za rozumnou cenu dobře poslouží jak při studiu, tak v domácnosti. Podívejte se na test levných notebooků – najdete jej na straně 12.

Invex, Digitex a Interkamera

Začátkem října (konkrétně od pondělí 6.10. do čtvrtka 9.10.) se na brněnském Výstavišti opět koná veletrh informačních a komunikačních technologií Invex. Označení „informační a komunikační technologie“ (používá se též zkratka ICT) znamená, že všechno, s čím se na veletrhu setkáte, se točí kolem počítačů a jejich využití v domácnostech i ve firmách, kolem počítačových sítí a internetu a kolem nejrůznějších počítačových programů. Stranou ani letos nezůstane tematika počítačové bezpečnosti. Počítače jsou stále více využívány pro zábavu, stávají se spotřební elektronikou a propojují se s ostatními systémy domácí zábavy (s televizí, s domácím kinem, s audiosystémy a s elektronickými hrami). Proto je veletrh už poněkolikáté rozdělen. Část veletrhu nazvaná Digitex se zabývá vším, co může zajímat domácí uživatele počítačů a spotřební elektroniky. Část s tradičním názvem Invex je věnována především profesionálům.

Jedním z hlavních témat letošního Digitexu je vysoké rozlišení. To se týká nejen velkých televizních obrazovek a filmů na discích Blu-ray, ale i hudby ve vysoké zvukové kvalitě. Dalšími ohlašovanými tématy jsou satelitní navigační systémy (včetně připravovaného systému Galileo) a aktuální digitalizace televizního vysílání. V rámci Digitexu proběhnou i mistrovské soutěže v „rychlopsaní“ SMS a turnaj v počítačových hrách.

Letos poprvé se z Prahy do Brna přestěhuje výstava foto- a videotechniky Interkamera. Do této části veletrhu budou přesunuty expozice věnované digitální fotografii, fotoaparátům a videokamerám, které byly ještě vloni součástí veletrhu Digitex. V rámci Interkamery se budou konat také fotografické výstavy, budete moci navštívit profesionální fotoateliéry a zúčastnit se seminářů a přednášek o fotografování.

Doufám, že Invexu bude letos přát počasí. Pokud se na veletrh chystáte, navštivte také stánky našeho vydavatelství (najdete nás v pavilonech V a F. Nabídneme vám zajímavé slevy na nákup našich časopisů a na předplatné a naše plnoleté předplatitele pozveme na pivo (a ty neplnoleté na limonádu). Na shledanou v Brně.

Ivan Heisler, šéfredaktor

 

Tvorba www stránek