Cesta: Archiv vydání / Počítač pro každého 16/2008


Počítač pro každého 16/2008 (18.8. 2008)

Většina českých domácností má v současnosti svůj počítač již připojen k internetu. S rozmachem internetu a se stále novými možnostmi internetového připojení se však množí dotazy související s touto problematikou. Do rubriky Téma čísla jsme proto formou uceleného článku zařadili odpovědi na důležité a často se opakující dotazy. Dozvíte se zde důležité informace o účtování služeb, rychlosti připojení, datových limitech, připojení prostřednictvím mobilních operátorů a o bezdrátovém připojení Wi-Fi.

Dále se v časopisu věnujeme zpracování fotografií a videa z dovolené a výletů. Většinou totiž pořídíme spoustu fotografií a videa, ale po návratu domů pak mnohdy zapomínáme na to, že práce fotografa a filmaře tím zdaleka nekončí. Někteří uživatelé omezí zpracování fotografií jen na to, že je zkopírují z paměťových karet na pevný disk v počítači nebo je vypálí na cédéčko. Aby se k nim však mohli později vracet a aby si tak mohli připomenout pěkné zážitky a třeba se o ně podělit s přáteli, je třeba z obrázků vybrat jen ty nejlepší, doplnit k nim vhodné popisky a sestavit z nich fotoalbum. Takové album je pak možné třeba zveřejnit prostřednictvím internetu nebo rozeslat elektronickou poštou.

Podobné je to s videozáznamem. Surový záznam z kamery působí při přehrávání zpravidla chaoticky. Abyste se nemuseli za video z dovolené stydět, případně chcete-li se jím dokonce pochlubit, je třeba záznam zpracovat do podoby filmu. Jednotlivé scény musíte vybrat, seřadit, doplnit k nim přechodové efekty a titulky, případně i doprovodnou hudbu. Výsledný film pak musíte uložit (například na CD nebo na DVD) do takového formátu, který budete moci bez problémů přehrát. Samozřejmě i video můžete zveřejnit prostřednictvím internetu. V článku na straně 39 se seznámíte s novou verzí videoeditačního programu Pinnacle Studio, jehož pomocí všechny tyto činnosti zvládnete i bez znalosti filmařského řemesla.

Hardwarovým testem tentokrát prošly dva zajímavé notebooky, kompaktní digitální fotoaparát s velkým rozsahem zoomu a výborná automobilová GPS navigace. V praktických návodech se dozvíte například to, jak efektivně vyhledávat ve Windows, jak mít připojení k internetu pod kontrolou a jak odstranit reklamu z oblíbeného komunikačního klienta ICQ.

Na přiloženém cédéčku najdete jako bonus plnou verzi interaktivní multimediální Encyklopedie vesmíru, která je zevrubným průvodcem astronomií, dobýváním vesmíru a kosmologií. Encyklopedie obsahuje velké množství videosekvencí a animací, fotografií, ilustrací a zvukových nahrávek. Dále jsme pro vás připravili rubriku Zrychlování počítače a nechybí ani pravidelné rubriky Novinky, Servis a Zajímavosti.
  • .
  • .

Tvorba www stránek