Cesta: Archiv vydání / Počítač pro každého 16/2008 – úvodník


Počítač pro každého 16/2008 – úvodník

Video a fotky z dovolené

Vážení čtenáři, málokdo z nás dnes vyráží na výlet nebo na dovolenou bez digitálního fotoaparátu nebo bez videokamery. Většinou pořídíme spoustu fotografií a videa, ale po návratu domů pak mnohdy zapomínáme na to, že tím práce fotografa a filmaře zdaleka nekončí.

Někteří uživatelé omezí zpracování fotografií jen na to, že je zkopírují z paměťových karet na pevný disk v počítači nebo je vypálí na cédéčko. Abychom se k nim však mohli později vracet, připomenout si pěkné zážitky a třeba se o ně podělit s přáteli, je dobré obrázky přebrat, vybrat z nich ty nejlepší, doplnit k nim vhodné popisky a sestavit z nich fotoalbum. Takové album pak můžete třeba zveřejnit prostřednictvím internetu nebo rozeslat elektronickou poštou. Zkuste to podle některého z návodů uveřejněných v tomto čísle. Uvidíte, že pěkně upravené fotoalbum s titulky a s popisky u jednotlivých fotografií bude daleko užitečnější než adresář plný neroztříděných fotografií, nad nimiž bude i autor často marně vzpomínat, kde a proč byly pořízeny.

Podobné je to s videozáznamem. Surový záznam z kamery působí při přehrávání zpravidla chaoticky. Abyste se nemuseli za video z dovolené stydět, případně chcete-li se jím dokonce chlubit, je potřeba záznam zpracovat do podoby filmu. Jednotlivé scény musíte vybrat, seřadit, doplnit k nim přechodové efekty a titulky, případně i doprovodnou hudbu. Výsledný film pak musíte uložit (například na CD nebo na DVD) do takového formátu, který budete moci bez problémů přehrát. Samozřejmě i video můžete zveřejnit prostřednictvím internetu. V článku na straně 39 se seznámíte s novou verzí videoeditačního programu Pinnacle Studio, jehož pomocí všechny tyto činnosti zvládnete i bez znalostí filmařského řemesla.

Co potřebujete vědět o připojení k internetu

Dalším tématem tohoto vydání je připojení k internetu. Na vaše nejčastější otázky z této oblasti odpovídáme na straně 10. Dozvíte se, jak je to s rychlostí připojení, co znamenají datové limity, jak se orientovat v nabídkách poskytovatelů, které služby a technologie nabízejí mobilní operátoři a kde se můžete k internetu připojit prostřednictvím bezdrátové technologie Wi-Fi.

K tomuto tématu doplňujeme i malý slovníček, v němž objasňujeme význam několika cizích slov a zkratek, s nimiž se často setkáte v různých nabídkách a v článcích věnovaných internetu.

Vesmír v malíčku

Ve druhé polovině léta se naše pohledy častěji obracejí k noční obloze. Jednak je k tomu o dovolené víc příležitostí, jednak rádi pozorujeme padající hvězdy. Možná vás při pozorování roje perseidů nebo při částečném zatmění Slunce napadlo, že by nebylo na škodu dovědět se něco víc o tom, jak podobné jevy vlastně vznikají. Na přiloženém cédéčku je tentokrát jako bonus plná verze Encyklopedie vesmíru. Encyklopedie obsahuje spoustu zajímavých informací o tom, jak funguje vesmír, i o tom, jak člověk tento prostor a jeho zákonitosti objevuje. Ačkoli je určena především školákům, poučení v ní najdou všichni amatérští zájemci. Možná zjistíte, že pozorovat noční oblohu je lepší zábava než sledovat televizní přenosy sportovních utkání z druhé strany zeměkoule.

Prázdniny končí a odteď bude Počítač pro každého zase vycházet pravidelně po dvou týdnech. A tak příští vydání (PPK 17/2008) najdete v prodejnách tisku v pondělí 1. září.

Na závěr mám dobrou zprávu pro ty, kdo by si rádi objednali předplatné našeho časopisu, ale nechtějí vyplňovat žádné formuláře na papíře ani na internetu. Pokud raději telefonujete, můžete nyní využít novou bezplatnou telefonní linku společnosti Send, a to na čísle 800 876 022 (toto číslo platí jen pro volání z České republiky a volat na něj můžete samozřejmě i v případě reklamace nedodaných předplacených časopisů). Přeji všem krásný zbytek prázdnin.

Ivan Heisler, šéfredaktor

  • .
  • .

Tvorba www stránek