Cesta: Archiv vydání / Počítač pro každého 12/2008 – úvodník


Počítač pro každého 12/2008 – úvodník

Pojďte na výlet!

Vážení čtenáři, začínající léto a blížící se prázdniny nás lákají k tomu, abychom si vzali aspoň pár dní volna a vyrazili někam ven. Na procházku do blízkého okolí, na výlet na kole, anebo třeba autem na druhý konec republiky nebo Evropy. Turistika je výborný odpočinek. Abyste měli z výletu ten správný požitek, je důležité stanovit si cíl a pak jej také dosáhnout. A když k tomu přidáte ještě trochu tajemství a dobrodružství, tím lépe.

O prázdninách mají rodiče školáků a studentů příležitost strávit více času s dětmi a výlety jsou k tomu ideální. Ale možná víte, jak je někdy těžké vylákat potomka z jeho pokojíčku, neřkuli od počítače, aby se zúčastnil rodinného výletu někam, kam se mu právě vůbec nechce. V tom případě zkuste zorganizovat dobrodružnou výpravu na neznámé místo, kde je ukryt opravdový poklad. Máte-li přístup k internetu a navigační zařízení GPS, nic víc už nepotřebujete. Vyzkoušejte hru geocaching – jde o hledání pokladů ukrytých na místech, kam vás podle zeměpisných souřadnic zavede právě navigační přístroj. Pokladů (skrýší) je po celém světě rozmístěno bezpočet a jistě jsou nějaké i v okolí místa, kde žijete nebo kde právě trávíte dovolenou. Stačí najít popisy skrýší na internetových stránkách této hře věnovaných, některou skrýš si vybrat, zjistit její souřadnice a vyrazit na lov pokladů. Poklady jsou ukryty většinou na pěkných a zajímavých místech, která stojí za to navštívit. Zapojit se může každý a možná to začne bavit nejen vaše děti, ale i vás. Chcete-li se o této hře dozvědět víc, přečtěte si článek v rubrice „Téma čísla“.

Nejste-li hravý typ, nebo nemáte-li k dispozici internetové připojení a satelitní navigační přístroj, vyberte si námět na výlet z nabídky programu „Nejkrásnější trasy pro pěší turisty v ČR“. Plná verze tohoto programu je na přiloženém DVD a najdete tu podrobné trasy dvou set výletů, doplněné o mapy a fotografie.

Pokud právě nebude počasí vhodné na výlety, využijte volna k tomu, abyste si udělali pořádek v rodinných albech a v různých dokladech po svých předcích. Právě v dnešní uspěchané době je dobré občas se zastavit a ohlédnout. A počítač vám pomůže udržet si pořádek v příbuzenstvu: Sestavte si vlastní rodokmen. Na DVD k tomu najdete šikovný prográmek, který má navzdory anglickému názvu Family Tree Builder české rozhraní.

Fandíte-li fotbalu, pravděpodobně sledujete právě probíhající evropský šampionát. Pak se vám možná bude hodit excelovská tabulka s rozpisem jednotlivých utkání, kterou jsme zařadili na přiložené dévédéčko. Po zadání výsledků zápasů tabulka spočítá pořadí mužstev ve skupinách a také složení dvojic pro utkání ve vyřazovací části turnaje. V průběhu mistrovství v ní můžete modelovat varianty možných výsledků. Zjistíte, „co se stane, když… “, případně jaká kombinace výsledků zajistí vašemu oblíbenému týmu postup do dalších bojů. Po skončení turnaje budete mít v tabulce uloženy výsledky všech utkání.

Nezapomněli jsme ani na ty, kdo rádi hrají počítačové hry; to je dobrá náplň těch prázdninových dnů, ve kterých se nevydaří počasí. V plné verzi skvělé akční hry „UFO: Aftermath“, zařazené na naše DVD, můžete zachránit svět před nájezdy útočníků z vesmíru. Hodně štěstí, pevné nervy a dobrou zábavu!

Na DVD je však spousta užitečných programů i pro uživatele, které nezajímá ani fotbal, ani počítačové hry. Vybrali jsme přibližně sto padesát nejužitečnějších bezplatných programů z různých oblastí. Určitě si mezi nimi každý vybere ten, který právě potřebuje. Třeba klientský program pro elektronickou poštu a prohlížeč WWW stránek: Tato zařízení můžete nainstalovat na USB flash disk a nosit je všude s sebou, včetně své pošty a vlastních nastavení. Přenosné neboli portable aplikace jsou jedním z témat tohoto vydání.

Přeji našim fotbalistům, ať si na Euru zahrají co nejvíce zápasů (a ať jsou pokud možno všechny vítězné). Fanouškům zase přeji spoustu pěkných sportovních zážitků při sledování turnaje v televizi, na internetu, nebo přímo na stadionech. Hlavně však přeji nám všem, abychom se fotbalovému nadšení neoddávali příliš. Úspěchy národního týmu v „národním“ sportu na mezinárodním poli jsou pěkná věc, ale výlet do přírody či návštěva nějaké historické památky mají také něco do sebe.

Ivan Heisler, šéfredaktor


Tvorba www stránek