Cesta: Archiv vydání / Počítač pro každého 11/2006 – úvodník


Počítač pro každého 11/2006 – úvodník

 

Vážení čtenáři,
digitální televizní vysílání je realitou už i u nás a brzy jej budeme využívat všichni. Česká vláda schválila plán, podle kterého se analogové televizní vysílání začne už od příštího roku v jednotlivých oblastech vypínat. Do roku 2010, tedy během čtyř následujících let, má být veškeré televizní vysílání na našem území převedeno do digitální podoby. Ve kterých regionech tato změna nastane dřív a ve kterých později, to ještě nebylo stanoveno, ale připravit se na to musíme všichni.

Podstatné je, že většina stávajících televizorů nedokáže digitální vysílání přijímat. Budeme tedy muset buď vyměnit starý televizor za nový (digitální), nebo dokoupit takzvaný set-top box – krabičku (podobnou přijímači satelitní televize), která převede signál do podoby srozumitelné pro náš starý televizor analogový. Je tu i možnost sledovat digitální televizní vysílání prostřednictvím osobního počítače vybaveného příslušnou TV kartou. Pak buď můžete televizní vysílání sledovat přímo na monitoru, nebo můžete počítač připojit k televizoru. Takové řešení je však poněkud složité a lze je doporučit jen počítačovým nadšencům, kteří si nedovedou představit život bez zapnutého počítače.

Digitální televize však přinese nejen nutnost vyměnit přijímač nebo si pořídit přídavné zařízení, má i různé výhody. Více si o tom přečtěte na straně 38.

Osobně bych vám poradil vyzkoušet ještě jedno řešení, a tím je život bez televize. Uvidíte, že o mnoho nepřijdete a získáte spoustu volného času. Pro ty, kdo nechtějí být bez televize ani na cestách, mimo domov nebo mimo kancelář, mám dobrou zprávu: existuje totiž digitální televizní vysílání upravené pro přenosná zařízení, jako jsou kapesní počítače a mobilní telefony. Jde o technologii DVB-H (Digital Video Broadcasting – Handheld), která je od konce loňského roku ve zkušebním provozu ve Španělsku. Příznivci televize se tedy mohou těšit, že brzy budou moci mít televizi nejen v obýváku, ale i v kapse.

Ivan Heisler, šéfredaktor
  • .
  • .

Tvorba www stránek