Cesta: Archiv vydání / Počítač pro každého 9/2009 – úvodník


Počítač pro každého 9/2009 – úvodník

Bezplatné internetové služby

Vážení čtenáři, je známo, že ty nejlepší věci v životě jsou zadarmo (a zároveň k nezaplacení). To se týká světa reálného, ale svým způsobem to platí i pro virtuální svět internetový. Představíme vám několik bezplatných internetových služeb, o kterých byste rozhodně měli vědět – mohou se totiž velmi dobře hodit. Prostřednictvím těchto služeb si můžete zdarma nejen dopisovat, ale i telefonovat a posílat oblíbené krátké textové zprávy. Vyzkoušet můžete i videotelefonování. Další služby vám umožní posílat velké objemy dat i zpracovávat a ukládat nejrůznější dokumenty, fotografie nebo video.

Windows posedmé

Společnost Microsoft letos v únoru zveřejnila beta verzi nového operačního systému, označeného jako Windows 7. Po několikatýdenním provozu a zkoušení vám nová Windows nyní představíme. Přečtěte si, co od nich můžete čekat, v čem se liší od aktuálních Windows Vista a jestli se vyplatí na novou verzi počkat.

Existuje soukromí na síti?

Máte někdy pocit, že připojením svého počítače k internetu a vedením elektronické komunikace dáváte okolnímu světu všanc své soukromí? Nebo se naopak cítíte absolutně v bezpečí a žijete v přesvědčení, že vás antivirový program ochrání před všemi riziky a že se vám ani vašim datům nemůže nic stát? Skutečnost je někde uprostřed. Přečtěte si, jak a kdy může být vaše soukromí ohroženo, jak je chráněno a jak se máte při používání internetu chovat, abyste se mohli oprávněně cítit v bezpečí.

Jak psát neobvyklé znaky

Používáte-li počítač ke kancelářské práci, určitě se často setkáváte s potřebou vložit do textu nebo do tabulky nějaké znaky, které běžně nepoužíváte. Může jít třeba o složené závorky, o znak eura nebo dolaru či o písmena s přehláskami. Někdy je problém najít na klávesnici i zavináč, dlouhou pomlčku nebo zpětné lomítko. Poradíme vám několik způsobů, jak se s tímto úkolem snadno vypořádat.

Představujeme Internet Explorer 8

Nejnovější verze internetového prohlížeče od společnosti Microsoft znamená oproti verzím předchozím výrazný posun kupředu – směrem ke stabilitě a k podpoře nejnovějších webových technologií. Kromě toho, že tento program (ve verzi určené pro Windows XP a ve verzi určené pro Windows Vista) najdete na přiloženém cédéčku, je v dnešním vydání také zevrubně představen. Jelikož byly posíleny bezpečnostní prvky a zlepšilo se také pohodlí při ovládání, vřele vám doporučujeme si tento program nainstalovat. Jestliže z nějakého důvodu nechcete používat internetový prohlížeč od Microsoftu, můžete použít některý z produktů konkurenčních: Na CD najdete nejnovější verze prohlížečů Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera a dalších.

Vypalovací programy a spol.

Hlavním tématem přiloženého CD jsou tentokrát programy, které vám pomohou při vypalování CD a DVD a také při přípravě vypalovaných dat. V rubrice nazvané Vypalování CD/DVD je patnáct nejlepších bezplatných programů, pomocí nichž snadno vypálíte svá CD/DVD. Kromě programů pro vypalování najdete v této rubrice i program pro zálohování filmových DVD, programy pro vytvoření virtuálních mechanik, program pro tvorbu a potisk obalů na CD/DVD, program pro převod videa do formátu DVD a užitečný nástroj pro zjištění informací o mechanikách a médiích.

V rubrice Novinky najdete výběr nových verzí nejrůznějších programů, včetně nástroje Pomocník pro tisk kalendáře aplikace Outlook 2007 a programu Revo Uninstaller, o kterých píšeme v návodové části časopisu.

Pro všechny milovníky matematiky, číselných her a hlavolamů je připravena plná verze logické hry Numericon. Promažte si mozkové závity a zdokonalte se v počítání a v logickém uvažování!

Přeji vám veselé Velikonoce.

Ivan Heisler, šéfredaktor

 

Tvorba www stránek