Cesta: Archiv vydání / Počítač pro každého 1/2005 – úvodník


Počítač pro každého 1/2005 – úvodník

Vážení čtenáři, donedávna byla symbolem přenosu počítačových dat třiapůlpalcová disketa. Díky menším rozměrům, odolnější konstrukci a několikanásobně vyšší kapacitě kdysi z osobních počítačů vytlačila starší typ disket, které měly průměr pět a čtvrt palce. Možnost uložit téměř jeden a půl megabajtu dat na jednu disketu, která se vejde do kapsičky u košile, byla dlouho nejpoužívanější a také jedinou dostupnou variantou pro uložení a přenos souborů. Museli jsme však počítat s tím, že ne každá disketová mechanika dokáže přečíst data ze všech disket, že disketu je třeba chránit před magnetickým polem a také před prachem a že důležité soubory je nutné mít v záloze ještě na druhé disketě pro případ, že by se s tou první „něco stalo“.

Až v nedávné době, kdy výrazně klesly ceny zapisovacích mechanik a disků CD a DVD a také pevných disků a dalších typů pamětí, dostala „stará dobrá“ disketa vážnou konkurenci. A bylo načase – kapacita 1,44 megabajtu je totiž pro většinu potřeb dnešního uživatele naprosto nedostatečná. Dnes už si můžete vybrat přenosné paměťové zařízení šité na míru – podle kapacity, podle ceny, podle velikosti nebo třeba podle toho, zda má toto zařízení umět navíc ještě přehrávat hudbu nebo fotografovat. Přečtěte si článek o těchto možnostech na straně 10.

Věřím však, že i ostatní články si přečtete se zájmem a budou pro vás užitečným zdrojem informací. Přáním celé redakce je, aby tomu tak bylo po celý nový rok. Proto nám prosím pište (naše elektronická adresa je redakce@ppk.cz, tu poštovní najdete v tiráži na straně 50) své dotazy a připomínky. I když bohužel není v našich silách odpovědět na všechny, jsou pro nás (zvláště ty kritické) cenným zdrojem inspirace a podnětů ke zlepšování našeho časopisu.

Za celou redakci přeji všem našim čtenářům šťastný a úspěšný rok 2005.

Ivan Heisler, šéfredaktor

 

Tvorba www stránek